17.06.11, 19:58

Експерт: Нелогічною здається позиція політиків, які виступають проти інтеграції до Митного союзу

Експерт: Нелогічною здається позиція політиків, які виступають проти інтеграції до Митного союзу

Сайт «Еженедельник 2000» опублікував статтю, в якій висловлюється експертна думка стосовно ситуації із вступом України до ЗВТ з Євросоюзом. «Перед українською владою стоїть непросте завдання: поєднати участь в Зоні вільної торгівлі (ЗВТ) і асоціації з Євросоюзом з такою формою співпраці з Росією і іншими країнами Митного союзу (МС), яка гарантувала б безперешкодний вихід українського експорту на євразійський ринок, виробничу кооперацію з країнами МС, вигідніші ціни на російські енергоносії і тому подібне», - наголошуєтся в статті.

«Як відомо, Росія, Білорусь і Казахстан із самого початку розглядали і продовжують розглядати ЄЕП як тісно інтегроване об'єднання, що передбачає створення Митного союзу і на його основі - Єдиного економічного простору зі свободою пересування товарів, послуг, капіталів і робочої сили. Українська сторона підкреслювала, що верхня межа її участі в ЄЕП – це зона вільної торгівлі без яких-небудь товарних вилучень і обмежень. При цьому вказувалося, що створення МС і ЄЕП, що мають наднаціональні органи, не узгоджується з українською Конституцією і чинним законодавством і може привести до порушення суверенітету України. Проте виявилось, що Конституція не заважає стратегічному курсу на досягнення членства України в Євросоюзі, який обмежує суверенітет країн-членів в набагато більшій мірі, ніж МС або ЄЕП», - вважає експерт.

«Таким чином, щонайменше нелогічною здається у зв'язку з цим позиція тих українських політиків, які виступають проти інтеграції в рамках Митного союзу Білорусі, Казахстану і Росії або ЄЕП. І в той же час, прагнучи вступити до Євросоюзу, готові передати величезну частину суверенітету України наднаціональним органам Євросоюзу», - заявляє автор статті. На його думку, відмова української влади вступати до МС пояснюється тим, що це може якимось чином перешкодити головній стратегічній меті української зовнішньої політики: домогтися повноправного членства України в Євросоюзі.

В статті також розповідається про внутрішні проблеми Євросоюзу і наголошується, що вони можуть стати перешкодою на шляху реалізації мети України стати повноправним членом ЄС. «Слід зважити, чи дійсно членство в ЄС таке вже абсолютне благо для України? Вже зараз видно, що в результаті розширення в Євросоюзі виникли дві зони, а саме: основне ядро, що складається зі “старих” – розвинених країн Західної Європи, і “периферія”, економічно підпорядкована ядру, до якої увійшли колишні соцкраїни Східної Європи і республіки Балтії», - розповідає автор.

«Абсолютно зрозуміло, що західні корпорації як не робили інвестицій у високотехнологічні галузі економіки України, так і не будуть цього робити після укладення угоди про ЗВТ і асоціації між Україною і Євросоюзом. Вийти на вищий рівень науково-технічного і економічного розвитку наша країна може лише в тісній інтеграції з Росією і іншими країнами МС», - ділиться роздумами експерт.

«Якщо Україна створить ЗВТ з Євросоюзом, то вона одночасно знаходитиметься в декількох зонах вільної торгівлі, зокрема, є угода про зону вільної торгівлі між Україною і Росією, укладена ще в 1993 р., існує ЗВТ з Білоруссю, іншими країнами СНД. Оскільки ані в Росії, ані в інших членів Митного союзу зони вільної торгівлі з Євросоюзом немає, то не виключено збільшення безмитного реекспорту через територію України до Росії і інших країн МС тих європейських товарів, які поступатимуть до України безмитно, а в країнах МС обкладатимуться митами, внаслідок чого Росія і інші країни МС будуть вимушені розширити список товарних вилучень з режиму вільної торгівлі з Україною. Умови для експорту з України до Росії і інших країн МС можуть істотно погіршати», - вважає автор статті.

Повний текст статті можна прочитати тут.

Поділитися: