Штефан Фюле: Тимошенко і Луценко не є політичними ув’язненими

За словами комісара Європейського союзу з питань розширення і європейської політики сусідства Штефана Фюле, в Євросоюзі не вважають політв'язнями Юлію Тимошенко, Юрія Луценка та інших колишніх чиновників, які зараз сидять у тюрмі. В той же час, на його думку, ці політичні діячі повинні мати можливість брати участь у виборах, оскільки «політична боротьба» не має проводитися з використанням Кримінального кодексу. «Вони не є політичними ув’язненими. Ми не вважаємо нікого з них такими… А на яких підставах ми повинні так вважати?», - запитав Фюле.
«Я бачу чітку різницю між проблемними випадками в Україні й політичними ув’язненими в Білорусі, за якими ми визнаємо такий статус. У Білорусі їхній арешт став наслідком того, що вони виступали проти диктатури Лукашенка. А в Україні виникають питання про якість законодавства і про рівень незалежності судової системи», - сказав комісар. «Водночас ми бачимо, що ваша влада докладає зусиль для виправлення наявних недоліків», - додав він.
Фюле уточнив: «Українське керівництво ще рік тому запропонувало провести низку реформ, у тому числі Кримінального й Кримінально-процесуального кодексів. Декриміналізація економічних злочинів – тільки частина цього процесу, цим справа не обмежиться. Тож ми бачимо, як Київ докладає зусиль для створення системи, яка стане значно ближчою до європейських цінностей».
«У конкретному випадку, у справі колишнього прем'єр-міністра Тимошенко, ми отримали запевнення на найвищому рівні, що українська влада усвідомлює складність ситуації, її підтекст, розуміє неоднозначність обвинувачення екс-прем'єра по тих статтях, на яких ґрунтується сьогодні процес у її справі. Нас запевнили, що Київ щиро зацікавлений у розв'язанні цього питання», - розповів він.
«Я ж зазначив, що в України будуть складнощі, якщо колишнього прем'єр-міністра і її колег посадять, ґрунтуючись на законодавстві, корені якого йдуть у радянську судову систему. До слова, якщо ви вивчите закони країн-членів ЄС, то навряд чи знайдете там статті, подібні до тих, по яких проходить Тимошенко», - звернув увагу єврокомісар.
Він озвучив позицію ЄС: «Політична боротьба в жодному разі не повинна проводитися з використанням Кримінального кодексу».
«Ми віримо, що остаточне судження з приводу того, що було не так і яка міра відповідальності політика, має забезпечуватися в результаті виборів. Важливо дати політикам можливість змагатися один з одним і переконувати виборців, що вони не лише пропонують країні правильне майбутнє, але й правильно діяли в минулому», - резюмував Штефан Фюле.