18.08.11, 19:13

За результатами дослідження ставлення українців до ринкової економіки змінилося на негативне

За результатами дослідження ставлення українців до ринкової економіки змінилося на негативне

Ставлення українців до ринкової економіки за роки незалежності змінилося від ейфорії до негативу. Такі дані багаторічного проекту Інституту соціології НАН України "Моніторинг соціальних змін" оприлюднила на прес-конференції у четвер старший науковий співробітник Інституту, директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучерева Ірина Бекешкіна, повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу.

"Якщо на початку 90-х років у громадян України існувала певна ейфорія, що ринкова економіка зробить ті ж чудеса, які вона зробила в країнах розвинутого капіталізму, то дуже швидко вона змінилася на свою протилежність", - сказала вона.

За словами соціолога, це пояснюється тим, що сьогодні більшість людей живуть бідніше, ніж за часів СРСР, а рівень життя не сягає навіть рівня початку 90-х років минулого століття.

І.Бекешкіна повідомила, що негативно, на думку більш як половини наших співгромадян, ринкові відносини вплинули на рівень життя населення (так вважають 58,8% опитаних) і можливості для працевлаштування (56,3%). Помітним був негативний вплив на рівність життєвих можливостей - це помітили 38,5% респондентів, ефективність економіки (36,7%) і соціальної сфери (39,6%). "Звідси й такі поширені антиринкові настрої, звідси і неприйняття багатьох реалій ринкової економіки", - констатувала вона.

Серед позитивних впливів ринкових перетворень на соціально-економічне життя українського суспільства на перше місце (45,3%) люди однозначно поставили різноманітність товарів широкого споживання, далі йдуть можливості прояву приватної підприємницької ініціативи (34,6%) і розширення можливостей для відпочинку та туризму, в тому числі міжнародного (29,5%). "Це безумовні плюси з точки зору наших громадян, і це те, чого не було у Радянському Союзі", - зазначила І.Бекешкіна.

Проект "Моніторинг соціальних змін" був розпочатий Інститутом соціології НАН України у 1992-1994 роках. Щороку опитувалося в середньому 1800 осіб за репрезентативною вибіркою, що представляє доросле населення України (старше 18 років). У квітні 2011 року було опитано 1200 осіб за репрезентативною вибіркою.

Поділитися: