
15% пенсій на війну
Пенсіонерам у нашій країні ведеться нелегко. Вірніше навіть так: навряд комусь на Україні жити важче, аніж ним. Їхній прибуток, як правило, нижчий, а витрати вищі – здоров'я та вік. Тому на пенсію особливо не розраховує ніхто, всі намагаються або зостатися на роботі після оформлення пенсії, або знайти нову, хай і не дуже добре оплачувану. Але скоро сплачуватися вона буде ще гірше.
Відтепер працюючий пенсіонер, отримуватиме лише 85% пенсії. А спецпенсіонери повинні будуть обирати – або робота, або пенсія. Обіцяють, що це тільки на рік, але навряд чи в 2016 році щось зміниться. Чому?
Як я вже неодноразово говорив, у боргову яму Україну штовхають 2 головних причини: війна та МВФ. Війна з'їдає прибутки бюджету – не менше 36 млрд. грн. буде цього року витрачено безпосередньо на війну. Війна створює нестабільність, від якої тікають капітали. Тікаючи, капітали створюють надлишковий попит на долар та євро – це обвалює курс гривні у кілька разів. Крім того, виведення капіталів означає закриття виробництв => менше зарплатні => менше податків до бюджету. Отримаємо негативну спіраль: чим менше працюючих виробництв, тим сильніше зменшується внутрішній ринок – падає споживання товарів та послуг. Якщо війну не зупинити, спіраль буде тільки закручуватися і через рік ми будемо мати рівно те ж, що і тепер, тільки в ще гіршому вигляді. Але ж крім зарплатні бюджетникам держава повинна ще сплачувати борги.
У цей час приходить МВФ і каже «OK, guys. Ми дамо вам нові кредити, щоб ви повернули старі і в вашому бюджеті ще залишаться гроші, хоча й менше, ніж вам потрібно. Тому ріжте всі витрати, які тільки можна». Варіант «зупинити війну», зрозуміло, навіть не розглядається.
Тому що це незисковно нікому з тих, що продовжує її урізанням пенсій. Урядовці і олігархи мають можливість заробити на військових постачаннях та стрибках курсу. Тільки за останній місяць маржа між закупівлею та продажем долара коливалася від 2 до 10 гривень. Це означає, що купивши і продавши $100 перекупник отримує від 300 до 1000 грн. прибутку. І це звичайний перекупник, а ті, хто стоїть на 1-2 сходинки вище, можуть викуповувати за $80 млн. На день, фактично «кидаючи» експортерів на 7-значні суми. Таких «золотих» часів ще ніколи не було.
Наші зарубіжні партнери теж задоволені – потік (скоріше, звісно, струмочок) грошей з України вливається в т.ч. і до європейських банків та підтримує їхню ліквідність. Але в умовах уповільнення темпів зростання світової економіки і ці частки відсотків важливі.
Ну а заплатять за цей бенкет українські пенсіонери. Не тільки вони, зрозуміло, але вони в першу чергу. Інфляція і війна доводить до зубожіння усіх нас. Хтось не встиг перевести гривневі накопичення у валюту, хтось зовсім втратив їх в збанкрутілих банках. Чийсь бізнес збанкрутів через різке падіння замовлень і попиту, чиясь нерухомість тепер не приносить орендного прибутку і коштує в 2-3 рази дешевше ніж 1-2 роки тому. Але про все це можна сказати: «Ринок, ризик, нічого не поробиш». А от пенсіонери платять за цю війну вже частиною своєї пенсії, далі роздягати нікуди.
Наступний рік дійсно може змінити ситуацію. Однак не так, як ви сподіваєтеся. У тому сенсі, що ніщо не заважає 15% перетворитися, скажімо, в 50%. Якщо не зупинити війну.
Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції