Боротьба за активи. До прийдешніх переміщень в уряді

07-03-2015

Тут всі заговорили про відставку Валерії Гонтаревої. Почав Ляшко, підхопили у Яценюка, потім і в «БПП» погодилися. Ок, відставка, так відставка. Але тільки після 11-го березня і рішення МВФ. І не однієї Гонтаревої, а й економічного блоку уряду. Так чи загрожує комусь відставка?

Ну, почнемо з Гонтаревої. Її шанси на відставку вкрай високі. Саме з її ім'ям у більшості українців вже асоціюється падіння гривні. І в цьому їй вкрай допомогли Арсеній Петрович та його команда. З одного боку, її політика, звичайно, провальна, але, з іншого боку, агонізуючу економіку навряд чи врятує й інший глава НБУ. Зараз її імідж намагаються виправити разом з гривнею.

Арсеній Яценюк. Звичайно, його останнє інтерв'ю було схоже на прощальне. Але Яценюкові піти не дадуть. Це ж означає повністю зняти з нього відповідальність за економічний крах і сконцентрувати все невдоволення на президенті. Такого подарунка в АП Яценюку не зроблять. Тим більше, знімати з нього відповідальність, коли силовий блок як і раніше підконтрольний Арсенію Петровичу, - щонайменше, ризиковане заняття.

Однак противагу в уряді йому можуть спробувати створити. Наприклад, уже обговорюється ідея призначення першого віце-прем'єра. Питання: що він буде контролювати - силовий чи економічний блок. Найімовірніше, друге.

Економічний блок. Зараз відданий на відкуп іноземцям. І поки діяльність Яресько результативніша, ніж Абромавічуса. Принаймні, якщо виходити з того, що завдання міністра фінансів - не допустити повного колапсу фінансової системи; міністра економіки - забезпечити розпродаж потрібних активів.

Якщо буде отриманий кредит від МВФ, тоді на пару місяців економіка отримає цілющі сили. Тоді Яресько якраз можуть відправити на першого віце-прем'єра або залишити на своєму місці.

Доля Абромавічуса залежить від приватизації. Точніше, від її швидкості і успіху.

Зокрема поки не скорочено перелік підприємств, що не підлягають приватизації. З іншого боку, особливо поспішати нікуди. Гривня падає. А для названих цілей це підходить. Бо купувати об'єкти інфраструктури та підприємства будуть за гривні. І чим дешевшою вона буде, тим краще.

У той же час, купувати будуть ключові активи, які приносять валюту і стабільний прибуток. Тобто, орієнтовані на експорт або ті, що виробляють завжди цінні товари. Промислові підприємства, порти, енергетичні об'єкти, сільські угіддя, земля. До землі теж обов'язково дійдуть, бо без кредитів і з цінами на бензин вітчизняних фермерів чекають серйозні складності.

Брати участь у приватизації будуть як зовнішні гравці, так і внутрішні олігархи. Наприклад, Коломойський вже відкрито налаштований на перегляд підсумків минулого приватизації. Тому для старих олігархів приходить період боротьби за виживання. І ті, хто намагався відсидітися на зразок Пінчука, будуть змушені приєднатися до боротьби. Це розуміє Коломойський, і саме тому робить хід на випередження.

До речі, від боротьби олігархів, зокрема, і буде залежати доля економічного блоку уряду. Чи вдасться їм роздобути квоти в Кабміні для лобі в приватизації? І що запропонують натомість, чи зможуть забезпечити стабільність гривні ще хоча б пару місяців?

 

Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції


Поділитися: