Ціни на продукти: найближча перспектива

16-03-2015

У січні я писав про те, що індекс борщу в кінці 2014 підріс на 24%. Однак схоже, що це були лише квіточки. Галузеві експерти пророкують, що вартість овочів та хліба зросте вдвічі вже до початку літа. Інформація звичайно малоприємна, вірити в таке не хоче ніхто. Тому вірити не будемо, а тверезо оцінимо ситуацію.
Основними драйверами зростання собівартості нового врожаю стане вартість палива та добрив. Паливо за рік зросло в ціні удвічі, добрива (для отримання азотних добрив використовується природний газ, який складає 70-80% їхньої вартості) – взагалі втричі. Мабуть, єдина складова собівартості, яка не виросте – оплата праці трактористів та комбайнерів.

Асоціації українських аграріїв вже повідомляють про те, що фермери, в умовах нестачі обігових коштів, готуються економити. Основні шляхи економії – зменшення посівних площ і зменшення кількості внесених добрив. Обидва шляхи ведуть до зменшення врожаю.

Ті ж, хто зможе зберегти кількість оброблюваних площ та внести необхідну кількість добрив, зможуть це зробити тільки одним способом: взяти в банку кредит. Плата за користування кредитом перевищує зараз 30% річних, тому можна не сумніватися, що за все в кінцевому рахунку заплатить споживач.

Однак і це ще не все. Уряд на цьому тижні з задоволенням хизувався відновленням кредитування з боку МВФ. Однак якось забув прояснити громадськості умови. А між тим Меморандум з МВФ передбачає переведення українського АПК на загальну систему оподаткування вже з 2016 року, тоді як раніше цей крок було вирішено відкласти до 2018 року. Це означає, що з січня 2016 аграрії почнуть платити ПДВ, як і всі інші виробники. Зрозуміло, що цей податок відразу ж відобразиться на їхніх відпускних цінах, та підвищить їх як мінімум на 20%. Як мінімум – тому що тепер фермери мають не тільки платити ПДВ, але й звітувати за нього перед податковою. А це додаткові витрати на бухгалтерію і вояжі до податківців.

Хтось скаже: «Все це дурниці, люди менше їсти не стануть». Стануть чи ні – це ми побачимо найближчим часом. Але вже тепер можна сказати про те, що ці та інші негативні тенденції вже знаходять відображення в статистиці. Обсяг виробництва сільськогосподарської продукції в Україні у січні-лютому 2015 року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року скоротився на 3,6%. Це теж зіграє свою ролю у зростанні цін: пропозиція падає, попит стабільний, значить ціни ростуть – це ази мікроекономіки. При цьому в домогосподарствах падіння склало 5%. Це логічно: чим менший виробник, тим сильніше він реагує на кризові явища. Слід також врахувати, що це дані Держстату, який, як правило, зменшує негатив.

Коротше кажучи, якщо раптом наприкінці 2014 - початку 2015 ви не встигли накупити валюти, не впадайте у відчай. Незабаром зайва гривня стане вам у пригоді для купівлі їжі.

 

Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції


Поділитися: