Еволюція за рік: від уряду-камікадзе до країни-камікадзе

26-02-2015

Виявляється, Україна знаходилась навіть пару років тому досить високо. Інакше складно пояснити, чому ми падаємо так довго й так стрімко - до свисту у вухах - а дна усе не бачимо.

Гривня впала як цегла на голову. Курс НБУ - 28,3 гривні за долар. Обмінні пункти Києва станом на 25-те лютого в середньому купували долар по 32 грн., а продавали - по 35 грн. Точніше, тільки купували. Для продажу традиційно «бананів немає». На чорному ринкові - вище 40. Що залишилося від зарплатні?

У газеті «Сьогодні» встигли порахувати 24-го лютого мінімальну зарплатню українців, що дорівнює 1218 гривень, як 43 долари. Це менше, ніж в Африці. У Бангладеш, Гані та Замбії «мінімалка» - близько 47 доларів, в Лесото, Гамбії та Чаді - 51 долар. От тільки якщо виходити з курсу в обмінниках, 25-го лютого зарплатня вже не 43, а 40 доларів.

Що пропонує держава переселенцям з Донбасу? Офіційно зареєстровано мільйон переселенців з Донбасу. Держава працевлаштувала 4000 осіб. Решта отримують допомогу - від 442 до 884 гривень. Від 14 до 28 доларів на місяць.

Мінімальна пенсія - 949 гривень. Пенсіонери повинні прожити на 31,6 долара на місяць за реальним обмінним курсом. Це нижче межі бідності, встановленої ООН -1,25 долара на день. Середня пенсія - близько 1670 гривень. Близько 52 доларів, або 1,7 долара на день.

Середня зарплатня - 4012 гривень, близько 133 доларів на місяць.

Колись прем'єр-камікадзе разом з колегами самі вижили, а ось країну вирішили знищити. Економіка в ауті, промисловість гине, індустріальні гіганти банкротують і простоюють. Це називається «реформи». І на тлі цього пропонують підвищувати тарифи. Але ж, з курсом гривні вже й обіцяні 280% економічного ефекту не принесуть, а от хвилю неплатежів та розлючене населення - це, будь ласка.

Депутати, керуючись інстинктом самозбереження, не поспішають приймати пакет умов від МВФ. А грошей хочуть багато й відразу. Втім, судячи з усього, і МВФ вирішив не поспішати з наданням Україні коштів.

Поки не буде законів, Рада директорів МВФ українське питання не розглядатиме.

 «Ми розраховуємо на те, що українське питання буде вирішено позитивно. Але (це станеться - ред.) як тільки ми виконаємо низку попередніх умов. Виносити це рішення раніше - немає сенсу», - заявив перший заступник міністра фінансів України Ігор Уманський.

Ну, а поки що президент України раптово побачив, що відбувається з курсом. Звичайно ж, у пориві праведного гніву вимагає припинення цього неподобства та повернення курсу до 21,7. У НБУ «козирнули». І навіть розповіли про рецепт. «Цифри в обмінниках самі повернуться туди, куди слід», - заявила Валерія Гонтарева.

А ще вона, як і раніше, не знає, чому гривня падає. «Ґрунтовних причин, як я вже неодноразово підкреслювала, для такого стрімкого падіння курсу гривні немає жодних. Нацбанк їх не бачить, і уряд їх не бачить, МВФ їх не бачить», - заявила вона.

Сюрприз.

У цих умовах розраховувати на уряд особливо не доводиться. Потрібно забувати про політичні чвари та готуватися до виживання. Бо єдиний закон, який працює в сучасній Україні, - закон Мерфі.

 

Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції


Поділитися: