Хліб ціною в долар: страшилка чи реальність?

12-03-2015

Спробуємо в цьому розібратися. Основні складові ціни на хліб - зерно та електроенергія. Розбираємося до ладу. Здавалося б, зерно, яке ми вирощуємо, не повинно бути прив'язане до курсу долара. Але все ж таки прив'язане, як це не сумно. Пов'язано це з тим, що основну частину зерна, яке вирощує Україна, ми успішно продаємо на зовнішніх ринках. І природньо, що ніхто не буле продавати зерно на внутрішній ринок дешевше, ніж за світовою ціною. Також врахуємо збільшення вартості дизельного палива. Пам’ятаємо і  про імпортні мінеральні добрива, які ми купуємо не за гривню. Зростання всіх цих складових несприятливо впливає на зростання цін на зерно. Якщо торік ціна за тонну зерна була 2500 грн, то цієї весни очікується ціна в 4500-5000 грн за тонну. І це тільки зерно. Але для того, щоб посіяти зерно, потрібна земля. Землю потрібно обробити, а іноді й взяти в оренду - все це залежить від курсу долара. Потім потрібно зерно зібрати, знову повертаємося до дизельного палива, яке зараз стоїть нарівні з бензином. Взагалі, поки зерно стане борошном, його ціна збільшується у 1,5 рази. На виході ми має тонну борошна по 7000 грн. Далі основними витратними статтями стають електроенергія й газ. Вартість електроенергії зросла на 50%. Поки що. Адже відомо, що це ще не межа. Ціна на газ для підприємств підскочила ще з першого березня до 8900 грн за тис. м3.

Все це не надає надії на зупинку зростання собівартості хліба. Зростають в ціні навіть соціальні сорти.

Тут якраз буде доречно згадати про збільшення Нацбанком облікової ставки. Банки не хочуть кредитувати аграріїв, і аграрії не хочуть - ну просто не можуть собі дозволити - брати кредити під такий відсоток. Як наслідок- немає достатньої кількості коштів ані для обробки землі, ані для закупівлі зерна. Страшно подумати, на чому вони будуть економити. Пам'ятаєте «дока-хліб» з 90-их? Тонкий шар борошна і товстезний шар повітря. Очікуємо на прилавках. І це буде не найгірший варіант.

У Міністерстві аграрної політики нам обіцяють, що раптового стрибка не буде. Але здається, що зараз вони повинні бути більш стурбовані тим, щоб хліб був взагалі. Бо в таких умовах аграрний сектор розхитаний не на жарт. А скільки хліб буде коштувати, і як загальмувати зростання соціально значущого продукту - не головний біль для нинішнього уряду.

Так що страшилка про хліб по 28 грн небезпідставна. А з цінами на борошно і електроенергію рядового споживача не врятує хлібопічка, тому що собівартість його буде не набагато нижчою. Ну а якщо врахувати, що борошно ми купуємо не оптом, то, можливо, й вища. А поки що до обіду ми можемо прикупити хлібець по 7,40 грн.

 

Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції


Поділитися: