
Як майбутнє української Бессарабії вирішується в Гагаузії: на обрання Ірини Влах головою автономії
У неділю, 23 березня в молдавській гагаузькій автономії відбулися вибори голови автономії - башкана, - на яких у першому турі перемогла Ірина Влах, що набрала 53,21% голосів. Явка склала 58,1%.
Влах - кандидат від прогагаузьких сил. Ключовим її опонентом була креатура керуючих країною олігархів під брендами лібералів, демократів і реформаторів - Микола Дудогло. Ірина Влах йшла на вибори за підтримки колишнього голови автономії Михайла Формузала, опозиційної Партії соціалістів республіки Молдова та представників Російської Федерації.
Перемога Влах відкриває нову сторінку у взаєминах Кишинева та Комрата і ризикує перевести їх і без того непросте співжиття в більш радикальне русло.
Завданням ключового конкурента вже обраного голови автономії - Миколи Дудогло - була здача інтересів Гагаузії. Це дозволило б ліквідувати фактор бунтівних, проросійських, гагаузів в Молдові напередодні запланованого на 2017 входження Молдови до складу Румунії на правах території. Сам же Микола Дудогло, який програв, вже зажадав заборонити на території Молдови трансляцію телеканалу Росія-24 до 5 квітня цього року. Чи буде оскарження підсумків виборів у судовому порядку - невідомо, однак перші скаргу про визнання виборів у першому турі недійсними ЦВК вже відхилив.
Йти на якісь поступки з питань економіки, освіти, культури та історії Кишинів явно має намір, до того ж в якості останніх законодавчих нововведень стала ініціація заборони георгіївських стрічок як символу сепаратизму і екстремізму, оголошення 2015 роком не Великої Перемоги, а роком всіх ветеранів, у тому числі Вермахту та румунської служби безпеки - Сигуранців. Заодно з пам'ятних медалей вирішили прибрати всю радянську символіку і відмовитися від терміну «Велика Вітчизняна війна» замінивши його Друга світова, закінчення якої і будуть 9-го травня відзначати в Молдові. Той факт, що Друга світова закінчилася не 9-го травня, а 2-го вересня після капітуляції Японії, кишинівських депутатів анітрохи не збентежив.
Тепер же Кишиневу, мабуть, доведеться використовувати в боротьбі з непоступливими елітами автономії спецслужби та правоохоронні органи. Саму автономію, яка рік тому провела референдум, підсумком якого стало рішення про необхідність євразійської інтеграції Гагаузії з правом виходу зі складу Молдови при втраті нею суверенітету, доведеться, зокрема, ліквідувати на законодавчому рівні. Спроби переписати закони і Конституцію Молдови робилися минулого літа і викликали надзвичайний резонанс, однак успішними не стали. Як з усього видно, Кишинів вирішив не загострювати відносини з Комратом, сподіваючись поставити на керівництво свою людину.
Втім, є й альтернативні варіанти майбутнього республіки. На вибори вже виникла реакція експертів з Бухареста. Перемогу Влах там назвали передбачуваною і заявили, що Молдову тепер доведеться федералізувати. Втім, навряд чи, на такий крок піде Кишинів, політичні еліти якого не відрізняються розумом та кмітливістю, до того ж подібний розворот робить важким інерція мислення політичного класу. Однак рішення приймає не Кишинів, а Бухарест, тому відповідний хід тепер за Румунією і підконтрольними їй лібералами, демократами та іншими «реформаторами».
Примітно, що вибори пройшли на тлі заяв кишинівських урядовців про необхідність підготовки до ведення гібридної війни з Росією і її форпостом на Дністрі, - Придністров'ям, - а також відкриттям в Молдові представництва НАТО. Стало бути, варто очікувати суттєвої радикалізації відносин між кишинівським політичним класом і гагаузами й придністровцями, яких Гагаузія традиційно підтримувала.
І як який би нескінченно далекою не здавалася громадянам України Гагаузія, події, що відбуваються в ній, цілком здатні надати найбезпосередніший вплив на ситуацію, як мінімум, в українській частині Бессарабії.
Справа в тому, що гагаузи компактно проживають не тільки в Молдові, але і на півдні Одеської області, і є надзвичайно згуртованим народом, тому при переході протистояння між Комратом і Кишиневом конфлікт неминуче перекинеться на Україну.
А так як Гагаузія провела рік тому референдум про відкладений статус, тобто можливості проголошення незалежності при втраті Молдовою суверенітету, то ймовірність виходу гагаузької автономії зі складу Молдови велика. Отже, в такому випадку виникає незалежна Гагаузія. При такому варіанті розвитку подій південь Одеської області гарантовано йде в розліт, так як гагаузи України побажають об'єднатися з родичами з Молдови. Чим буде відповідати Київ в такому випадку - зрозуміло: арештами та проведенням АТО.
Втім, цей варіант лише один з безлічі і немає ніякої гарантії, що еліти автономії підуть на такий крок. Втім, минулі кроки влади автономії показують, що вони цілком здатні відстоювати як свої інтереси, так і права гагаузької народу.
Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції