
Мінськ-2: Київ пішов у повну відмову
18-го березня президент України Петро Порошенко підписав закон «Про внесення зміни до ст. 10 закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей"».
Згідно з документом, ст. 10 закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» доповнюється двома пунктами - 4 і 5, в яких визначається момент набрання чинності окремих його положень.
«Так, у п. 4 зазначається, що ст. 2-9 вищезазначеного закону набудуть чинності з дня набуття повноважень органами місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, обраними на дострокових виборах», - повідомили в прес-службі президента.
«Вибори повинні проходити при дотриманні принципів політичного плюралізму та багатопартійності, рівності прав та можливості участі у виборчому процесі», - наголошується в повідомленні.
Учасникам виборчого процесу має бути забезпечена свобода передвиборної агітації, рівні можливості доступу до ЗМІ. З цією метою мають бути відновлені українські засоби теле- та радіомовлення, звернення українських друкованих ЗМІ на всій території Донецької та Луганської областей.
«Виборчий процес повинен пройти по дотриманню гарантій вільного волевиявлення і таємного голосування громадян, виборчих прав внутрішньо переміщених осіб, які були змушені залишити місця проживання в окремих районах Донецької та Луганської областей», - підкреслили в прес-службі.
У п. 5 говориться, що передбачений законом особливий порядок діяльності органів місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей реалізується виключно органами місцевого самоврядування, обраними на позачергових виборах, призначених та проведених відповідно до Конституції України, цим та іншими законами України.
Крім того, Верховна Рада таки «виконала» своє зобов'язання по Мінським угодам, визначивши КОРДОН території, на якій, за задумом українських депутатів, нібито буде здійснюватися особливий порядок місцевого самоврядування.
Але й це ще не все. Того ж дня, 17-го березня, Верховна Рада більшістю голосів проголосувала за основу та в цілому за проект постанови № 2396 «Про визнання окремих районів Донецької та Луганської областей тимчасово окупованою територією».
«Верховна Рада постановляє визнати тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких, згідно закону «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування окремих районів Донецької та Луганської областей », вводиться особливий порядок самоврядування до моменту виведення всіх незаконних збройних формувань, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України і відновлення повного контролю України над державним кордоном», - зачитав постанову спікер парламенту Володимир Гройсман.
Ось так. За задумом народних депутатів, особливий статус самопроголошені ДНР/ЛНР знайдуть тільки після проведення місцевих виборів. За українськими законами, з українськими кандидатами та українськими партіями. І під телекамерами українських телеканалів.
Але, як кажуть, гладко було тільки на папері ... А на справі ж законодавчі ініціативи українських народних «обранців» не витримують жодної критики.
Зокрема, українські депутати неуважно читали п. 4 Комплексу заходів з виконання Мінських угод, який зобов'язує Верховну Раду України визначити ТЕРИТОРІЮ (а не тільки її межі), на яку поширюється особливий порядок місцевого самоврядування.
Крім того, українські депутати не звернули увагу й на п. 12 Комплексу заходів, згідно з яким питання, що стосуються місцевих виборів, будуть обговорюватися та й узгоджуватися з представниками окремих районів Донецької та Луганської областей в межах Тристоронньої Контактної групи.
Як відомо, жодних перемовин між Києвом та представниками самопроголошених ДНР/ЛНР щодо проведення місцевих виборів не проводилося. Але у Верховній Раді вже все вирішили: вибори на Донбасі пройдуть так, як цього забажає українська влада. І законодавчо закріпили свою «правоту» визнанням «окремих районів» Донбасу окупованими територіями.
Але й з цим виникає велике питання. Ще раз послухаємо пана Гройсмана: «Верховна Рада постановляє визнати тимчасово окупованими територіями окремі райони .... до моменту виведення всіх незаконних збройних формувань, їх військової техніки, а також бойовиків і найманців з території України і відновлення повного контролю України над державним кордоном».
Отже, території самопроголошених ДНР/ЛНР вважаються тимчасово окупованими, зокрема, до моменту відновлення повного контролю над кордоном.
А ось що з цього сказано в п. 9 Комплексу заходів з виконання Мінських угод: «Відновлення повного контролю над державним кордоном з боку уряду України у всій зоні конфлікту, яке має розпочатися в перший день після місцевих виборів і завершитися після всеосяжного політичного врегулювання...».
Таким чином, прийнявши постанову про «тимчасово окупованих територіях», Київ сам загнав себе в глухий кут. Як взагалі можна проводити вибори на «окупованій території»? Та ще й за своїми законами, зі своїми партіями та за участю своїх кандидатів ... Підозрюю, що подібного маразму в світовій історії ще не було. А в Києві, схоже, вирішили стати першовідкривачами.
Не дивно, що подібна «законотворчість» українських депутатів викликала негативну реакцію у представників самопроголошених ДНР/ЛНР та Російської Федерації, які звинуватили Київ у небажанні виконувати свої політичні зобов'язання за Мінськими угодами. І добре б депутати, але президент Порошенко, який підписав прийнятий закон ... Адже він чудово розуміє, що цей закон може поставити остаточний хрест на можливості мирного врегулювання конфлікту на Донбасі.
І навіщо взагалі він погодився із запропонованими умовами в Мінську? Щоб потім підписати закон який все це фактично «саботує»? Цікаво, що з цього приводу скажуть панове Олланд та Меркель, що брали безпосередню участь в розробці Комплексу заходів.
Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції