
Навіщо Києву миротворці на Донбасі
Черговий етап битви за Донбас завершився ліквідацією Дебальцевського «виступу» підрозділами самопроголошених ДНР та ЛНР. Київ знову зазнав принизливої військово-політичної поразки. Дебальцевська «дуга», Дебальцевський «плацдарм», як кликали його київські військові стратеги та пропагандисти, перетворився на Дебальцевський «казан», звідки втекли сотні українських військовослужбовців, у паніці кидаючи техніку та озброєння.
Незважаючи на те, що причини та обставини Дебальцевської трагедії, а також точна кількість загиблих і тих, хто потрапив у полон, ще тільки належить встановити, в Києві, схоже, вже усвідомили масштаб події. І поставили остаточний хрест на перспективах досягнення військової перемоги на Донбасі у разі зриву мінських домовленостей. Судячи з усього, Київ вирішив «перемогти» Донбас іншим шляхом.
Уже в ніч з 18-го на 19-е лютого РНБО України прийняло рішення про звернення до ООН та ЄС щодо розгортання на Україні операції із забезпечення миру і безпеки. Зокрема, готується звернення щодо введення на територію миротворців, які повинні стояти як уздовж лінії зіткнення, так і вздовж неконтрольованої ділянки російсько-українського кордону. За словами спікера РНБО Олександра Турчинова, це «забезпечить, безумовно, реальні кроки мирного врегулювання в Україні».
Підтримав секретаря РНБО і президент Петро Порошенко. «Кращий для нас формат - це поліцейська місія Євросоюзу. Вона буде найбільш ефективним гарантом безпеки в ситуації, коли слово миру не дотримується ані Росією, ані тими, кого вона підтримує», - сказав він.
Крім того, за словами українського президента, це питання обговорювалося в ході мінських перемовин з главами «нормандської четвірки», до того ж український лідер і тоді вважав, що домовленості не виконуватимуться.
Дійсно, відразу після підписання Комплексу заходів з виконання Мінських угод стало зрозуміло, що Київ не має наміру виконувати свої політичні та соціально-економічні зобов'язання.
Уже 12-го лютого президент України Петро Порошенко заявив, що соціальні виплати в окремих районах Донбасу поновляться тільки після проведення місцевих виборів і відновлення суверенітету України на цих територіях.
Також, за словами міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, Україна не брала на себе жодних зобов'язань про внесення конкретних змін до Конституції щодо Донбасу. Крім того, глава МЗС скептично висловився з приводу можливості проведення амністії для керівництва ДНР/ЛНР.
Наступні ж заяви прем'єра Арсенія Яценюка про можливе припинення постачання електроенергії в зайняті «терористами» райони, а також виниклі затримкиї в газопостачанні Луганщини дозволяють зробити однозначний висновок: Київ не має наміру виконувати ключові «невійськові» пункти Мінських угод.
І от саме для цього Києву й потрібні миротворці ООН та ЄС. Миротворці будуть гарантією «миру» без виконання Києвом своїх зобов'язань. Більш того, миротворці дозволять Києву значно посилити економічний і соціальний тиск на самопроголошені ДНР/ЛНР. Ключовий пункт в «відозві» до ООН і ЄС - миротворчі сили повинні стояти вздовж неконтрольованого ділянки російсько-українського кордону.
Цим Київ вбиває відразу двох зайців: відновлює контроль над кордоном без проведення місцевих виборів і конституційної реформи, а також повністю «відокремлює» Російську Федерацію від участі в політичному та економічному житті «окремих районів» Донецької та Луганської області. В результаті, опинившись у повній економічній блокаді, керівництво ДНР/ЛНР буде змушене, як кажуть, «здати» Донбас без бою.
Крім того, прохання про введення миротворців не виключає і наявність «стратегічного» плану на майбутнє - за сербсько-хорватським сценарієм. У надії на те, що санкції Заходу і відсутність контролю над кордоном змусять керівництво РФ повністю припинити підтримку ДНР ЛНР. А вже потім «проблему Донбасу» Київ вирішить черговою війною, яка почнеться відразу після «раптового» догляду миротворців ООН зі своїх позицій, як це сталося в Сербській Країні.
Зрозуміло, в Росії і Європі чудово розуміють, навіщо Києву потрібні миротворці. Тому можна не мати сумнівів: згоди на це з їхнього боку не буде. До того ж, з суто формальних причин: Мінські угоди не передбачають введення миротворців. А значить, домовлятися з Донбасом Києву все-ж таки доведеться.