
Нові тарифи або ласкаво просимо в казку про Цибуліно
Наприкінці 2014- на початку 2015 рр. українці розважалися (якщо в даному випадку це слово доречне) фразою «платити за новими платіжками» (тобто за новими тарифами), а також порівнянням їх з колишніми, вираховуванням різниці та нового співвідношення з прибутками. Незабаром вони зможуть повторити цю вправу, не кажучи вже про те, що за найближчі 2-3 роки вона встигне стати звичною.
Найпотужніший удар – від теплокомуненерго, який з 1 квітня збільшує вартість газу в 2,2 рази. Очікується, що це спричинить збільшення витрат на опалення на 72%, а на гарячу воду – на 60%. Скористаюся нагодою зауважити, що це одна з вимог МВФ.
Подивимося на прикладі моєї квартири. Минулого місяця я витратив 7 м3. гарячої води, що коштувало мені трохи більше 227 грн. (власне вода – 25,06 грн/м3 + її водовідведення – 7,464 грн/м3). Отже, за новими цінами я сплачу за той же обсяг вже 364 грн. Для опалення, відповідно, 335 грн і 576 грн. Однак ми тільки почали.
Вартість газу зросте не тільки для теплокомуненерго, а й для населення, причому відразу в 6 разів (1,18 грн/м3 та 7,18 грн/м3). У моєму будинку газу немає, плитка на кухні електрична, але я цілком можу собі уявити обличчя громадян, які в травні заплатять за газ в 6 разів більше.
Але електроплитка мене не врятує, тому що електроенергія теж дорожчає – з 0,237 грн/Квт·год до 0,63 грн/кВт·год. Знижений також (не більше 100 Квт·год на місяць, раніше - не більше 150) пільговий поріг споживання електроенергії. Ті, хто вкладеться, заплатять всього по 0,36 грн/кВт·год. Я вже не вкладуся, з плиткою це нереально. Значить мені варто готувати мінімум 94,5 грн за електрику – приблизно 150 Квт·год я і витрачаю.
Підвищиться в ціні і холодна вода, але з 1 травня, тому її поки не рахуємо.
Отже «квітневий жарт» від уряду обійдеться особисто мені в додаткові 436 грн/міс. – і це тільки прямі витрати, непрямі (закладаються у вартість товарів і послуг) порахувати важко. Бажаючі можуть повправлятися у зменшенні своїх реальних прибутків тут.
Хтось скаже: «Ну а що робити – гривня падає, вартість енергоносіїв зростає. Діватися нікуди, потрібно підвищувати». Я на це можу заперечити: не сідай грати в гру, в яку не можеш виграти. Швидкість зубожіння українців за минулий рік порівнянна тільки з початком 90-х років і цей результат ми пишемо в заслуги тим, хто прийшов на зміну В. Януковичу. Що ще віднесемо до заслуг?
1. Борги українців за послуги ЖКГ досягли в лютому 13,2 млрд грн. Як ми пам'ятаємо, борг почав різко зростати після попереднього підвищення тарифів. До цього, за словами А. Охріменка, борг з початку нульових коливався в межах 10-11 млрд. грн.
2. Допоможе йому зростати повернення пені за борги ЖКГ. За словами юристів, база для цього в цілому готова, тим більше що термін мораторію на стягнення пені закінчився ще в 2011 році.
3. Ну а потім житло боржників піде з молотка і навіть наявність дітей не буде перешкодою.
4. Не забудемо, що тільки зареєстрованих безробітних тепер на 200 тис. більше, ніж рік тому.
Разом на виході отримуємо зростання заборгованості по ЖКГ до 20-25 млрд. грн. до кінця року і загрозу кризи неплатежів. І поки йде війна, з цього порочного кола не існує виходу. Як би не намагався Аваков довести зворотне, але поки що всі їхні «реформи» зводяться до тих додаткових 436 грн, що я заплачу за квітень.
Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції