
Першоквітневий тепловий удар
1 квітня нинішнього року нам буде явно не до сміху. Уряд підготував до цієї дати цілий букет фантастичних «розіграшів» з тією тільки різницею, що це все серйозно. Тому сміятися будемо до сліз.
Мінімальний тариф для населення на газ, використовуваний для опалення, підвищиться в 3,3 рази - до 3600 грн. за 1000 м3. Таке рішення ухвалила Національна комісія, що здійснює врегулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ). Газ, що використовується для приготування їжі та підігріву води (тобто в неопалювальний сезон) коштуватиме 7188 грн. (раніше було 1182 грн). Новина ця давно очікувана, але все ж змусила зіщулитися від внутрішнього холоду мільйони українців. В 3,3 рази дорожче - це означає для нас в 3,3 рази тепла або їжі вибірково.
Хоча регіональні провладні ЗМІ по команді 14 березня надрукували статті про користь підвищення цін на газ, та що причинами бід викликаної різкої девальвації гривні були низькі тарифи на газ. Ну, не будемо про це «оригінальне» трактування.
В 3,3 рази - арифметика жорстока, але й вона нечесна. Давайте придивимося до цих цифр уважніше, бо нам вони потрібні не для звітності МВФ, від цих цифр залежить рівень нашого з вами життя. Вже з 1 травня і до 30 вересня газ коштуватиме 7188 грн. за 1000 м3, тобто підвищиться в 7 разів. З початком опалювального сезону (1 жовтня - 30 квітня) газ буде знову коштуватиме 3,60 грн. за м3, якщо, звичайно, ще раз не піднімуть тарифи на вимогу чергового кредитора. Таке ось «послаблення» на зиму для нас - нужденних та стражденних. Однак, щоб скористатися цією МІНІМАЛЬНОЮ ціною (3,60 грн.), тепер потрібно бути особливо бережливим і ні в якому разі не спалювати більше 200 м3 газу на місяць. Варто спалити хоча б на кубометр більше - і прощавай, мінімалка. У цьому випадку доведеться платити по 7,19 грн. За діючими поки ще сьогодні нормами українцю, щоб потрапити в межі мінімального тарифу, необхідно спалювати не більше 2500 м3 газу на рік. Це набагато комфортніше, так як дає можливість планувати споживання газу за рахунок літньої економії. Утриматися в межах 200 м3 в зимовий час для абсолютної більшості нереально. Та й 3,60 грн. за м3 вже сьогодні позбавляють більшу частину населення країни можливості опалюватися природним газом. Практично - газ в Україні перестає бути джерелом тепла для населення. Вже перестав. Альтернативою газу, як джерелу тепла, вугілля з - за дорожнечі не стане, тому почнеться повальне знищення лісосмуг, адже в Бессарабії лісів немає. Прощавай газ, переходимо на солому й качани.
Школи - окреме та дуже болюче питання. У багатьох селах нашого регіону школи на газовому опаленні і бюджет на цей рік становили, виходячи з розрахунку 7 гривень, а доведеться платити 11,20 грн., Це не менше 100 тисяч грн. на місяць для школи. Який бюджет це витримає?
Якщо ви планували підтримати тепло в будинку за рахунок електроенергії, забудьте про це вже зараз. Тільки в цьому році заплановано два підвищення тарифів на електроенергію, все того ж веселого 1 квітня та 1 вересня. Звикли користуватися побутовими приладами (пральними машинами, бойлерами, мікроволнокамі), - забудьте і про це. Тримайте їх, як експонати, як нагадування про колишні часи. Тарифи ще не підняли, а контролери РЕМ вже попереджають населення, що будуть вимикати електроенергію навіть за мінімальну несплату або затримку платежу.
Прем'єр-міністр обіцяв соціальний захист від майбутнього підвищення цін через систему субсидій. Однак тарифи вже позначені в цифрах, а система нарахувань та обсяги субсидій нам невідома. Хоча подібна інформація повинна бути загальнодоступною, максимально зрозуміла кожній людині. Але людям вважають за потрібне довести лише розмір сплати, а розмір соціальної допомоги тримають у таємниці. Тут ще одна проблема може виникнути, наприклад, у Болградському районі в минулому 2014 році 1114 сімей з 19 тисяч наявних скористалася субсидіями. Тепер, враховуючи той факт, що заробітна плата у селян є вкрай низькою, а з 19547 пенсіонерів проживають в районі -14979 отримують пенсію до 1200 гривень, то кількість громадян, змушених звернутися за субсидіями через нові тарифи, збільшиться в кілька десятків разів. Важко навіть уявити, скільки людей має зайнятися призначенням субсидій.
Важко зрозуміти, на що розраховували в Кабінеті Міністрів, коли встановлювали тарифи. Не могли ж вони не знати, що зарплатня на Україні не дозволить сплачувати за газ в зимовий період (при споживанні 400 м3 сім'я повинна платити 2157 грн в місяць тільки за опалення).
Тут доречно, напевно, навести слова нашого прем'єр міністра часів, коли він був в опозиції: «Азаров заявив про підвищення тарифів на газ. Так нехай він розповість правду. Населення споживає 18 мільярдів м3 газу на рік, а видобуваємо ми 20 мільярдів. Кожен з вас повинен отримувати газ власного виробництва, вартість якого 70 доларів. Але цей газ вам не віддають, його продають по 300-400 доларів, а різницю кладуть у свою кишеню».
Це А.П. Яценюк говорив в ефірі 2 листопада 2013 в студи у Шустера.
Одне з двох: або арифметика видозмінюється з приходом у владу, або у Арсенія Петровича часткова втрата пам'яті.
МВФ насправді байдуже, що буде з нами. Вони добре вивчили ситуацію і відмінно розуміють, що наша влада ніколи і ні за яких умов ці гроші не поверне. Скільки зможуть, вкрадуть, решта бездарно розтринькають. Вся їхня надія на багатостраждальний народ України, який буде мерзнути, голодувати, вмирати на війні і без війни, але грошики потом і кров'ю политі поверне. Фактично, ми вже віддаємо ці гроші, - й ці, й попередні борги. Якщо ми - ваша остання надія, може варто поставитися до нас обережніше та не дати загинути простому народові - єдиному гаранту платоспроможності України.
Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції