
Петя проти Бені: зіткнення найбільших бенефіціарів Майдану
Не так давно в Україні спалахнув конфлікт інтересів між найбільшими олігархами країни - Петром Порошенком та Ігорем Коломойським, які отримали найбільший зиск від подій Майдану. Розділивши країну на сфери впливу після знищення легітимної влади Януковича, вони були змушені йти на взаємні поступки для збереження влади над країною: Порошенко віддав Коломойському на відкуп низку областей на Південному Сході в ім'я безпеки центральної влади. Однак, відчувши силу, «гарант» вирішив порушити негласний договір, спробувавши видавити «Беню» з найбільших державних нафтових компаній - «Укртранснафта» та «Укрнафта», показавши, «хто в домі господар». У момент розгорілася війна в ЗМІ, в яких обидві сторони показали, що компроміс не для них. Порошенко повинен підтримувати імідж головного та єдиного центру сили, тримати державу перед особою США та ЄС, а Коломойський ніколи не віддасть ласі шматочки влади й власності. Адже за останній рік «Беня» став найбільшим олігархом країни, посунувши Ріната Ахметова.
Обидві сторони, вдаривши кулаком по столу, зробили низку гучних заяв: Порошенко звинуватив Коломойського в створенні «кишенькової» армії з територіальних батальйонів, зажадавши її негайного розпуску, та створенні схем контрабанди зброї та товарів в зону АТО. «Петя» вустами Наливайченка продовжує діяти в руслі риторики «унітаристів», згідно якій вольності дозволені тільки в рамках його правил. Тому всі батальйони Коломойського, охоронні структури хочуть приструнити та роззброїти. У свою чергу, «Беня» раптом приміряв на себе маску «федераліста», нарікаючи на корупцію центральної влади, відсутність реформ. Головна його теза - необхідна децентралізація влади з тим, щоб місцеві громади могли максимально вирішувати питання без участі Києва, залишаючи собі 80% податків, зібраних в регіоні. Адже саме ця вимога була ключовою для прихильників федералізації, що виходили на протести на Куликове поле в Одесі та інших Антимайданах країни. Крім цього, Коломойський фактично визнав ДНР і ЛНР реальною владою на Донбасі. Зазначу, що не слід приймати це за істинні переконання, адже поки не постало питання про особисті інтереси, «Беня» був прихильником «єдиної і неподільної» країни. Тому це слід сприймати як тактичний маневр.
На боці «Петі» - міць державного апарату, МВС, СБУ, частково армії. На боці «Бені» - добровольчі батальйони, що прославилися жорстокістю під час бойових дій, і репутація «запеклого вовка». Відсторонення Коломойського з поста губернатора не є його поразкою в боротьбі: не будучи формально приреченим владою, він збереже більший простір для маневру та уколів у бік противника.
Що стосується звичайних людей, то протиборство позначиться на переформатуванні організацій, що вийшли з Майдану, які будуть займати той чи інший бік. Протягом цілого тижня чуються взаємні звинувачення в «непатріотизмі» і грі на руку Путіну. Кращим результатом було б взаємне виснаження для появи простору для конструктивних сил в країні. Однак в короткостроковій перспективі для громадян перевага однієї зі сторін нічого не дасть. Буде лише тільки прогресувати колапс. Тому, коли гризуться два шахрая, чесній людині краще стояти осторонь.
Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції