Про наслідки поразки в Дебальцеві

19-02-2015

Можна скільки завгодно заперечувати об'єктивну реальність та робити заяви про те, що Дебальцеве залишили українські війська, які організовано відійшли з займаних ними позицій, або ж говорити про те, що Дебальцеве стало ганьбою для російської армії, але факт залишається фактом: українська армія втратила контроль над цим містом.

Втрата цього міста матиме далекосяжні наслідки як для України, так і для владних угруповань у Києві.

По-перше, серйозно послаблюються позиції Петра Порошенка. Він, як президент і головнокомандувач особисто відповідальний за цю поразку, втім, як його люди на чолі ВСУ. Позиції Порошенка в протистоянні з Яценюком, Турчиновим і Коломойським і так були слабкі, але тепер Порошенкові потрібно вживати екстрених кроків для того, щоб показати поразку як відступ. Однак нічого протиставити поразці Петро Порошенко не зможе.

Примітно, що подібна поразка, яка в рази важча Іловайську, сталася якраз напередодні річниці Майдану, тому ризики для Петра Олексійовича залишитися без влади багаторазово зростають або ж, як мінімум, Порошенко втратить контроль над армією і НГУ, які перейдуть під повний контроль людей Яценюка та Турчинова. У такому випадку Порошенко перетворюється на церемоніальну фігуру.

По-друге, українській армії нанесено істотну поразку. Втрати становлять, як мінімум, 5 тисяч осіб. Деморалізуючий ефект для частин ЗСУ, НГУ і ДУК ПС буде неймовірним. Виконати план з мобілізації буде ще складніше, кількість ухильників знову зросте. А прірва між офіцерами і солдатами стане нездоланною.

По-третє, армійське командування і Генштаб в черговий раз продемонстрували свою повну некомпетентність. Імовірність переходу частин «Правого сектора» та добровольчих батальйонів, які зазнали відчутних втрат у Дебальцевому (супротивник їх у полон не брав) у підпорядкування паралельного генштабу, створеного Дмитром Ярошем, вкрай висока. У такому випадку, можна забути навіть про формальне підпорядкування Києву збройних сил і добровольчих частин, а роля Дніпропетровська як центру сили та Ігоря Коломойського, як олігарха, зросте багаторазово.

По-четверте, поразка призведе до різкого падіння ефективності українських ЗМІ, яким перестануть вірити навіть переконані патріоти України. Відновити до них довіру буде вже неможливо. Це призведе до розколу між прихильниками продовження війни за всяку ціну та миру.

По-п'яте, втрата важливого залізничного вузла, яким було Дебальцеве, призведе до можливості організації повноцінного залізничного сполучення між бунтівними Донецьком і Луганськом.

По-шосте, військово-політичне становище республік в черговий раз посилюється. Спроби Києва залишити регіон без електроенергії та газу призведуть до того, що Україна залишиться без вугілля і російської електроенергії, що стане серйозним ударом по українській енергосистемі.

Як реакція на поразку можливі: а) введення військового стану; б) початок офіційних постачань США Україні летальних озброєнь. У Києві на річницю Майдану вірогідні заворушення за участю добровольців і спроба нового державного перевороту як збройного, так і палацового. У кожному разі, Петро Порошенко втрачає владу і позбавляється можливості являти собою скільки-небудь істотну політичну фігуру.

 


Поділитися: