Пустили на спід: Захід не поспішає надати фінансову допомогу Україні

02-02-2015

Захід продовжує грати з Україною, підкидаючи час від часу Києву чергові обіцянки фінансової допомоги, що досі залишаються лише гарними словами. У ситуації ж, коли золотовалютний запас нашої країни всього за 2014 скоротився з 20,416 до 7533 млн доларів, вочевидь, що при збереженні теперішньої динаміки (тільки за три останні місяці минулого року скарбниця продірявилася майже на дев'ять мільярдів доларів) Україна насилу дотягне до весни. А за відсутності багатомільярдних вливань з боку Заходу ближче до літа, за логікою речей, повинен статися дефолт.

Це передбачення, зокрема, підтвердив керуючий директор Європейського банку реконструкції та розвитку в країнах Східної Європи та Кавказу Френсіс Маліж, який заявив, що в Україні сьогодні «набагато більше розмов про необхідність реформ, ніж самих реформ». «Якщо найближчим часом МВФ не прийме план підтримки України, це дуже ризиковано. Я б сказав, це питання кількох місяців», - попередив він Київ про прийдешный дефолт.

Солідарні з ЄБРР у тому, що українська влада не поспішає з реальними реформами, й США. «Ми дуже чітко висловили свою позицію: якщо ви будете проводити серйозні реформи, то США будуть серйозно вкладатися в ваш успіх. Але якщо реформи загальмуються, то дуже складно розраховувати на підтримку. Як з боку нашого Конгресу, так і з боку ваших європейських партнерів», - заявив американський посол у Києві Джеффрі Пайєтт.

Така різка заява американського дипломата в багато чому пояснює безпрецедентний тиск США на Міжнародний валютний фонд, який тривало тягне надання Києву життєво необхідного кредиту. Примітно, що українська влада, серед них і Мінфін, продовжують випромінювати впевненість, обіцяючи, що першу частину траншу з очікуваних 17 мільярдів доларів Україна отримає ще до кінця зими. У той же час, МВФ подовжив роботу своєї української місії як мінімум на тиждень, та говорить лише про необхідність підняти ціни на газ для населення в сім разів, але не дає ніяких прогнозів з приводу бажаних мільярдів. Як вважають західні ЗМІ, пов'язано це, в першу чергу, з «рекомендаціями» держсекретаря США Джона Керрі, що безпосередньо звернувся до МВФ та озвучив позицію Вашингтона по Україні, яка опісля була підтверджена американським послом.

Риторика ж самого МВФ також не може завдати Києву оптимізму. Зокрема, директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард відверто заявила, що Україна може розраховувати на гроші тільки при стабілізації обставин на Донбасі, де на тлі четвертої хвилі мобілізації та триваючих фінансових вливань в мілітаризовані проекти лише розгорається пожежа війни. Обіцяючи гроші Україні після повалення Віктора Януковича, МВФ, як і мільйони українців, повірив, за її словами, обіцянкам Києва та майбутнього президента Петра Порошенка закінчити з АТО в найкоротші терміни - до осені. За минулі півроку ситуація на Донбасі лише погіршилася.

Поживи для роздумів повинен додати запланований на 5 лютого візит Джона Керрі до Києва. Враховуючи явно збайдужілий тон Вашингтона, який і раніше особливо не приховував, що Україна для США, в першу чергу, є відмінним плацдармом для дестабілізації економік ЄС і РФ - буде не нудно. Не доводиться мати сумнівів в одному: після умовлянь фінансиста Джорджа Сороса, що не так давно прилітав з візитом, США будуть розмовляти з Києвом куди більш жорсткіше, ставлячи однією з умов фінансової допомоги конкретні поступки в питанні «економічної колонізації» нашої країни, наразі - і з приватизаційного списку Кабінету міністрів.

Що стосовно допомоги з боку ЄС, до якої закликав американський фінансист (йшлося про 50 мільярдів доларів), то цілком вочевидь, що сьогоденна Європа, яка відмовляється навіть від фінансової підтримки однієї зі своїх країн-членів - Греції, в останню чергу подбає про Україну.

Напевно, розуміючи безперспективність отримання суттєвої фінансової допомоги, завдяки якій Україну можна було б не тільки утримати на поверхні, але й підняти з дна, Київ сьогодні займається реструктуризацією боргів і, як пише «The Wall Street Journal», вже звернувся для цього в американський інвестиційний банк «Lazard». Мова йде про 11 мільярдів доларів.


Поділитися: