Що рік поточний їм готує: про майбутнє українських олігархів

06-03-2015

Цей рік стане критичним для українського олігархату, який зруйнував своє середовище проживання - нехай крива й коса, але держава - і тепер змушений вибудовувати свої феодальні князівства на руїнах України, самостійно забезпечуючи свою життєдіяльність. Досвід України показує, що втрата відчуття міри при приватизації прибутку і націоналізації збитків призводить до загибелі держави і розорення тих, хто паразитував на його тілі. Тому наступний рік знову потішить читачів новинами про чергове розорення талановитого менеджера чи колись успішного підприємця, що втік за кордон.

Біда всіх українських олігархів у тому, що вони вже не в змозі контролювати перебіг політичних процесів в країні, в якій вони заробляють свої капітали. Максимум, на що можуть вплинути Порошенко та Коломойський - це на процес перерозподілу бюджетних грошей і розподіл привабливих активів. Однак впливати на економіку олігархи не в змозі.

Спроба притиснути Януковича і відібрати у нього активи, яка збіглася із запуском сценарію по дезінтеграції України, призвела до знищення середовища проживання української буржуазії та олігархату. І якщо раніше питаннями особистої безпеки займалися охоронці і охоронні структури, а лад в країні підтримували правоохоронні органи, що фінансуються за рахунок державного бюджету, то тепер усім потрібно займатися самостійно, що призводить до різкого зростання витрат на силовий компонент влади.

Розвал економіки і неконтрольоване обвалення банківської системи вдарять не лише по простим смертним, але й по таким небожителям, як олігархи. В черговий раз перерозподілити активи, пограбувавши країну та конкурентів по цеху, безсумнівно, можна. Але втримати награбоване, а головне, - змусити все це працювати, приносячи прибуток в доларах, буде неймовірно складно.

Так як машинобудування і металургія йдуть у штопор, а в бюджеті утворилася діра неймовірних розмірів, то вижити зможуть ті, хто:

Перше. Приєднається до гособоронзаказу або ремонту техніки для київської армії;

Друге. Влізе в схеми із закупівлі озброєнь та освоєння західної допомоги, зокрема фінансової (за наявності її);

Третє. Зможе утримати під контролем бізнес, пов'язаний з критичним експортом/імпортом за валюту або контролювати стратегічні сектори економіки. Тому вціліти зможе ФПГ «Приват», становим хребтом якої є монополія з виробництва феросплавів і їхнього експорту за валюту, та Рінат Ахметов зі своїм холдингом ДТЕК, як постачальник електроенергії.

Істотно постраждають українські олігархи, що вклалися в агрохолдинги - вартість добрив, техніки й палива істотно дорожчає, а отримати доступ до кредитних ресурсів стане складніше. Втім, свої витрати вони перенесуть на селян та інших суб'єктів ринку, а продаж зернових за валюту допоможе утриматися на плаву.

А ось банкірам доведеться важче за всіх: банкрутство «Дельта Банку» і катастрофічний відтік депозитів, неможливість погашення клієнтами виплат за кредитами призведуть до загибелі практично всіх банків і фінансової системи України. Останнім, хто впаде на українському банківському ринку, стане «ПриватБанк» Ігоря Коломойського.

Паралельно зі скороченням кормової бази буде знемилосерджуватися війна між олігархами, а країна буде розпадатися на відокремлені князівства, що формально входять до єдиної та неподільної України.

 

Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції


Поділитися: