Що значитиме дефолт для менеджерів та студентів?

15-12-2014

ЗМІ почали повторювати слово «дефолт» навіть частіше, ніж «свобода», «революція гідности» і «втрат немає». Що таке дефолт, і як він відіб'ється на житті простого народу? Адже деякі помилково вважають, що дефолт - це «всього лише» нездатність виплачувати зовнішні борги, і менеджера Васю це ніяк не стосується. Потім включається типове українське «моя хата скраю», звучить гімн і вкорінюється почуття загального блага та процвітання, що з реальністю нічого спільного не має.

Якщо на днях Україна офіційно оголошує себе банкрутом і відмовляється виплачувати зовнішні борги, гривня стане падати вниз стрімким домкратом. Помножте нинішній курс (17 грн за долар) на чотири рази і отримаєте той курс, який буде після нового року за умови оголошення дефолту.

Чому на чотири рази? Спираючись на досвід Росії, яка в 1998 році оголошувала дефолт, можна зробити такі розрахунки.

Якщо тоді, 15 серпня 1998, офіційний курс рубля до долара США становив 6,29 рубля за долар, то вже 1 вересня 1998 - 9,33 рубля, 1 жовтня - 15,91 рубля, 1 січня 1999 - 20,65 рубля. Україну це теж зачепило, гривня тоді подешевшала втричі. Це було її перше падіння.

Відомо, що ЗВР залишилося вкрай мало - в жовтні НБУ називало цифру в 6,25 млрд доларів. Не треба також забувати про внутрішні борги, які в теорії - треба віддавати підприємствам.

Можна спробувати підняти тарифи і ставки податків, але як це зробити, якщо вже тарифи злетіли втричі? При тому, девальвуюча гривня з'їдає будь-які підвищення тарифів.

Оскільки в Україні діє система ручного розподілу бюджету, то він може йти, куди захочеться Яценюку з Порошенком. Поки що - їм хочеться віддавати його на війну, а не підвищувати пенсії та зарплатні бюджетникам. Наступним кроком може бути скасування пенсій та соціальних виплат. Тут - привіт «майданним» бабусям і дідусям з каструлями на голові.

Звичайно, можна перестати красти чи інакше - зробити прозорою процедуру держзакупівель, але це - з області фантастики, звичайно. Адже зараз, суми на офшорних рахунках олігархів зростають зі швидкістю світла. «Сіра» зона на Донбасі цей процес тільки каталізує.

Тепер - до менеджерів.

Ні про яких інвесторів, яких обіцяв Майдан, мови бути не може, якщо Україна офіційно визнає себе банкрутом. Як ларьок з холодним лимонадом ніхто не відкриває на полюсі, так і в країну-банкрут - ніхто вкладати не буде.

Тут треба згадати ще один аргумент на користь високого курсу долара/євро по відношенню до гривні: закордонні кредити та інвестиції приходити при дефолті не будуть, відповідно - валюта буде в дефіциті, що, логічно, тягне за собою девальвацію нацвалюти.

Чи треба говорити про депозити і вклади? Як там офісний планктон? Загортаєтеся у ковдру від холоду і голодуєте? Згадуйте тепер золоті часи тирана-Януковича, коли ви заробляли додаткові 50 $ в місяць тільки на депозитах. Більше такого не буде.

Без грошей від кредиторів багатьом підприємствам загрожує закриття, що тягне за собою додаткове скорочення робочих місць і падіння зарплатні.

Коли країна - банкрут, її активи знецінюються. Тобто, можна очікувати появи нових олігархів, які за копійки обзаведуться заводами, газетами, пароплавами.

Чи потрібно нагадувати про те, скільки людей буквально вимерло в 90-і роки? Населення України тоді скоротилося на 10 мільйонів. Враховуючи нинішні тенденції, українська влада зробить все, щоб зараз ця цифра була збільшена в декілька разів.


Поділитися: