
Україна майже на фінансовому дні. Чи постукають знизу?
Більше року пройшло з того дня, як люди, які жадали європейських достатків, посприяли здійсненню державного перевороту в Україні. З тих, хто пішов на незаконні дії заради свого шлунку, особливу роль відіграють дрібні та середні підприємці, а також, як співав відомий КВК-шник Семен Сліпаков, «менеджери самої середньої ланки». Янукович дійсно зробив функціонування даного контингенту досить проблематичним. Але знаєте, проблематичне існування і смерть - це все-таки не зовсім одне й те саме. Пригадується фільм «Біле сонце пустелі». Абдула запитав Сухова, як той хоче померти - швидко або трохи помучитися? Так от, товариш Сухов, який був у тверезій свідомості і розумно оцінив ситуацію, вирішив, що краще таки помучитися. Як виявилося, вибір він зробив правильний.
Чому в українських підприємців, які звісно дивилися цей фільм, нічого не ворухнулося, коли вони руйнували державу в надії на те, що потечуть золоті річки від інвесторів відразу ж, як тільки буде повалено «злочинну панду»?
Реальність, природно, не має нічого спільного з благодурістю. Загалом, міжнародне рейтингове агентство «Moody's Investors Service» знизило довгостроковий кредитний рейтинг України до рівня «Са» з «Caa3» з негативним прогнозом. Для тих, хто не в курсі, боргові зобов'язання з рейтингом «Ca» є високо спекулятивними і, ймовірно, знаходяться в стані дефолту або близькими до дефолту.
Де ж ви, європейські інвестори? Не хочете вкладати гроші економіку, що руйнується? А чому? Адже була проведена «важка робота демократії», та інвестиційний клімат (а це, як усім відомо, найголовніше) явно покращився. Та й взагалі, погода налагодилася. Весна, хочеш не хочеш. Ось тільки рейтинговому агентству на це, схоже, плювати.
Єдине, що може тимчасово врятувати українську фінансову систему від краху, - це реструктуризація зовнішнього боргу. Також без реструктуризації не буде наступного траншу МВФ, так як Україна вже скочується до неможливості платити навіть відсотки.
От тільки хочеться нагадати, що з 7,7 мільярда доларів, які Україна повинна сплатити в 2015 році, 3 мільярда припадає на Росію. А це, самі розумієте, проблема.
Отже, кредитний рейтинг, за заявою «Moody's», може бути підвищений за двох умов:
1. Поліпшення геополітичної обстановки;
2. Зниження ризиків для приватних інвесторів.
Прочитавши ці два пункти, можна з усією відповідальністю заявити: підвищення рейтингу не буде. З чого б покращилася геополітична обстановка, якщо Україна не виконала політичну частину Мінських угод, а на лінії зіткнення в Донбасі знову військові протистояння? За таких умов вона тільки буде погіршуватися. Ну а про ризики для приватних інвесторів ... Валютний прибуток України істотно знизився? Так, знизився. А як тоді інвестор буде забирати прибуток? У гривні чи що? І взагалі, звідки прибуток, коли підприємства закриваються, працівників скорочують, а ціни зростають щодня?
Є, звичайно, відчуття, що звалитися в дефолт Україні, яку вже списали з рахунків практично всі світові уряди, не дадуть. Адже дефолт - це в якійсь мірі порятунок. Звичайно, порятунок з низки «кому я винен, усім прощаю», але тим не менш. Дуже схоже, що Україну просто будуть економічно опускати до стану Сомалі, а для цього дефолт не потрібен. Потрібно загинання всіх високотехнологічних галузей, автоматична ліквідація науки й освіти, тотальне безробіття та війна племен. Досить подивитися у вікно, щоб побачити: така перспектива не забариться.
У цьому світлі однозначної впевненості, що Росія не дозволить реструктурувати борг, немає. Адже болотне загнивання - це більш болісно, ніж раптова смерть. Так і смерть ця, на відміну від Заходу, Росії ніколи не була потрібна. Уряд урядом, а братський народ нікуди не подівся, хоч його й щогодини заряджають до Росії зоологічною ненавистю.
Загалом, «Са» - передостанній ступінь. Ще трохи і буде видно спід. Однак досвід (особливо досвід України) говорить про те, що навіть при досягненні днища знизу можуть постукати.
Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції