Україна знизилася на дно «сміття»

29-03-2015

У листопаді 2013 Міжнародне агентство «Fitch Ratings» знизило довгостроковий кредитний рейтинг України з «В» до «В-». Такий рейтинг називають не інакше як «сміттєвий». Зниження, за словами агентства, відображало «позицію, яка все більш погіршується на зовнішньому ринку та скорочення можливостей для позик в іноземній валюті, необхідних для рефінансування істотних зовнішніх виплат в 2014-2015 роках».

Тоді, під час багатого на події «євромайданівського» листопада, представники української опозиції не втратили можливості втрутитися з критикою на адресу уряду Миколи Азарова та навіть президента Віктора Януковича за безграмотну фінансову політику, яка призвела до того, що «Україну змішали зі сміттям».

Що сталося потім - всім відомо. Уряду Азарова не стало. На його місце прийшла молода команда Арсенія Яценюка, яка відразу ж взялася проводити економічні «реформи» за європейським зразком.

І ось, рік потому, ми всі можемо переконатися в ефективності роботи уряду «камікадзе». Днями Міжнародне рейтингове агентство «Moody's» знизило кредитний рейтинг України з «Caа3» до «Ca», залишивши прогноз негативним.

Свого часу сер Уїнстон Черчілль казав: «Це - ще не кінець. І навіть не початок кінця. Але ... це вже кінець початку ». Нижче знижуватися більше не можна. Далі - тільки дефолт.

Як пояснює «Moody's», боргові зобов'язання з таким рейтингом вважаються високоспекулятивними та близькими до дефолту. Головною причиною зниження рейтингу стала ймовірність появи істотних збитків у зовнішніх приватних кредиторів через плани уряду країни реструктурувати більшість єврооблігацій.

Отже, проблема оголошена - приватні кредитори незадоволені планами уряду Яценюка реструктуризувати борги. З іншого боку - МВФ, який вимагає реструктуризації, інакше уряду не бачити чергового траншу.

Уряд «камікадзе» загнав країну в пастку. Щоб сплатити борги зовнішнім приватним кредиторам - потрібно отримати черговий транш від МВФ. А щоб отримати цей транш - потрібно умовити приватних кредиторів почекати зі сплатою або навіть списати частину боргів ...

Зрозуміло, просто так кредитори на це не підуть. Більше того, вони вже сформували «пул» і будуть представляти свої інтереси все разом. Як повідомляється, групу кредиторів очолив американський інвестиційний фонд «Franklin Templeton», будучи одним з основних приватних власників українських євробондів.

На консультаціях, що почалися, кредитори відразу ж відзначили, що переговори обіцяють бути жорсткими й проблематичними, особливо в світлі позиції Росії. Москва, яка встигла «впихнути» команді Януковича 3 мільярди доларів під час Євромайдану, вже заявила, що не згодна на реструктуризацію боргу. І якщо не згодна навіть «братня» Росія - то не слід очікувати прихильності й від західних фінансистів, які звикли рахувати свої гроші.

Таким чином, перспективи України цілком зрозумілі. Дефолт - близький. Уникнути його за допомогою одних тільки умовлянь не вдасться. Уже повідомляється, що Україна пропонує додати до пакету бондів для реструктуризації папери державних холдингів «Укравтодор», КБ «Південне», Держадміністрації залізничного транспорту «Укрзалізниця», двох держбанків - «Ощадбанку» і «Укрексімбанку» і бонди Київської міської державної адміністрації.

Безумовно, це серйозний аргумент. Можливо, кредиторів зацікавлять залишки державного майна, що має хоч якусь цінність. Борг буде реструктуризований і Україна отримає жаданий транш від МВФ.

Але що далі? Проблем країни, яка вирішила жити в борг, це все одно не вирішить. Через рік знову прийде термін платити за рахунками. І чим будемо розплачуватися в наступний раз?

 

Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції


Поділитися: