Війна: які реальні витрати?

09-04-2015

У ЗМІ часто можна зустріти згадку про кошти, які держава витрачає на війну. Про загальний військовий бюджет (63 млрд грн за останніми даними) а також поточні витрати (5-7 млн дол на день за словами голови Мінфіну, проте журналісти стверджують що це скромна оцінка). Однак навіть якщо рахувати так, загальна сума є чималенькою. І все ж мені здається, що й урядовці, й журналісти рахують трохи неправильно. В обох випадках йдеться про те, що витрачає на війну держава. Мені ж здається, що в першу чергу слід звернути увагу на те, що втрачають від війни громадяни.

Візьмемо довоєнний 2013 рік. Середньомісячна медіанна зарплатня складала тоді в перерахунку 310 євро. Кількість зайнятих – 18,9 млн. Таким чином за той рік вони заробили приблизно 70,3 млрд євро. Порахуємо для 2014-го: середньомісячна медіанна зарплата - 230 євро, кількість зайнятих – 17,19 млн. Отже їхній загальний заробіток – 47,36 млрд євро. Тобто мінус 23 млрд євро. Вам не здається, що це дещо більше, ніж річний військовий бюджет навіть якщо рахувати разом з 5-7 млн ​​дол щоденних витрат (2-2,5 млрд дол. на рік), про які говорить Яресько? 23 млрд. євро – ось ціна, яку заплатили одні громадяни Українці за війну проти інших громадян України лише за минулий рік.

Правила війни незмінні у всі часи: чим менше (з соціальної точки зору) захищена людина, тим більше вона від неї страждає. Тому коли ми оцінюємо видатки на війну, в першу чергу потрібно говорити про те, що ця війна ведеться за рахунок простих українців. Це з їхніх кишень витягли згадані мільярди євро. А щоденні витрати, тендери, держзакупівлі – це все потім та в іншу чергу.

Ціна цих мільярдів – безробіття ((7,7% и 9,7% відповідно), рекордний дефіцит Пенсійного фонду і зменшення пенсій працюючим пенсіонерам на 15% (фактично прихований податок на війну). Затіяв цю авантюру уряд, проте незгоди воєнного часу лягають в першу чергу на населення.

Цього року буде ще «веселіше», адже мої грубі розрахунки не враховують ані підвищення тарифів (грудневого і квітневого), ані різкого просідання курсу гривні в лютому 2015 р., ані стрімкого подорожчання хліба та інших продуктів харчування.

Тому моє велике прохання до всіх, хто це прочитає: скоректуйте вашу точку зору на те, скільки коштує ця війна і хто саме за неї платить. Політична та економічна еліта України платять за неї в останню чергу. Хто не зрозумів, чому, згадайте притчу про дві лепти.

 

Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції


Поділитися: