Вільне падіння: руйнування української економіки триває

12-02-2015

Розрахувати теперішній рівень ВВП на душу населення в Україні при постійних стрибках курсу гривні та стрімких темпах деградації виробництва та сільського господарства - справа нереальна. Однак можна прикинути рівень купівельної спроможності українців. Якщо взяти за основу показники української економіки довоєнного рівня 2013 року й суто арифметично розділити тодішній показник ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності (за даними МВФ і Світового банку - це 8650-8800 доларів) на три (припустивши, що курс гривні впав втричі), ми отримуємо цифру в 2800-2900 доларів. Таким чином, сьогодні за реальною купівельною спроможністю своїх громадян України - це вже навіть не найбідніша країна Європи, а одна з найбідніших держав світу, «конкуруюча» з Камбоджею, Кенією та Чадом. Підкреслюю: це - оптимістичний показник, який, швидше за все, буде лише знижуватися, наближаючи рівень життя пересічних українців до кінця другої сотні країн світу. До її задвірків.

Як би не намагався Київ, але виправдати жахливу стагнацію національної економіки одними лише проблемами на Донбасі, де триває неоголошена війна під соусом АТО, вже не можна. В першу чергу це розуміють самі українці, на очах яких влада продовжує витрачати левову частку державного бюджету на бойові дії, а Національний банк, що самоусунувся, фактично склав з себе повноваження державного фінансового регулятора  та зайнятий тільки тим, що провокує в країні інфляцію, продовжуючи друкувати гривню й вливати її в банки.

Взагалі, якщо називати речі свої іменами, Україна давно банкрут. Багато хто з моїх знайомих - представники середнього бізнесу, які не мають можливості працювати через постійні стрибків національної валюти, й зовсім закликають (ще з осені, коли курс долара здійснив стрибок з 13 до 15-16 гривень) «обнулити» фінансову систему країни - оголосити дефолт , щоб почати все з «чистого аркуша». Почати працювати. Прогнозувати ж в нинішній ситуації, яким буде курс гривні, наприклад, через місяць, неможливо. Вартість національної валюти сьогодні фактично нічим не підкріплена. Хіба що, золотовалютним резервом країни, який за січень скоротився майже на 15% - до 6,42 мільярдів доларів.

Однак Київ, що й далі розраховує на мільярди МВФ, немов на «манну небесну», просто не може собі дозволити оголосити дефолт, дати можливість українській фінансовій системі перезавантажитися.

Та й, відверто кажучи, не хоче. Про це красномовно свідчить нинішня змова НБУ (читай - президента Петра Порошенка) і найбільших банків країни, які не просто отримують мільярди гривень рефінансування (більше 13 мільярдів торік), а й діють сьогодні, немов мародери, блокуючи депозити, не сплачуючи пенсії та здираючи останнє з тих, хто мав необережність взяти валютний кредит. Саме з благословення Національного банку, що обмежив продаж валюти, і ніяк не реагує на ситуацію, коли придбати долари, євро і навіть рублі можна було тільки за «чорний» курс, фінансові дільці збагатилися на українцях, вилучивши у них значну частину валюти, а багатьох - попросту пустивши «по світу». Не виключено, що попереду українців і зовсім чекає «тимчасова націоналізація» банківських внесків, як це бачить собі Мінфін.

Взагалі на тлі фінансового свавілля українська влада поводиться, м'яко кажучи, неадекватно, дозволяючи більш ніж розлогі заяви. Так, міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус після того, як долар подорожчав до 23 гривень, пообіцяв зміцнення національної валюти, а глава НБУ Валерія Гонтарева запевняла, що американської валюти «по 25 гривень не буде». У підсумку, всього за кілька днів українська валюта обвалилася ще більше, а на вечір вівторка на чорному ринкові долар і зовсім «крамували» по 30 гривень.

«Професіоналізм» української влади оцінили й на Заході, зокрема - експерти авторитетного агентства «Bloomberg», які відверто заявили, що «в останні місяці Україна проводить, мабуть, саму безглузду валютну політику в Європі». За їхніми словами, головною причиною, по якій НБУ «відпустив» гривню, стала вимога МВФ закрити існуючий чорний ринок. Так як впоратися з валютною мафією Валерія Гонтарева не може (або не хоче), у Національному банку просто вирішили надати курсу «зелене світло», зробивши нелегальну торгівлю валютою просто нерентабельною.

Говорячи ж про те, до чого варто готуватися українцям у найближчий час, слід нагадати, що бюджет на нинішній рік з межевим дефіцитом майже в 64 млрд гривень закладався з урахуванням курсу 17 гривень за долар. Рівень же очікуваної за рік інфляції на рівні 11% -13% був «подоланий» вже за перший місяць. Далі буде тільки гірше, бо Києву доведеться платити за новим курсом, ще більше заганяючи бюджет в дефіцит і розкручуючи розгонич інфляції не тільки за російські енергоресурси, від яких Україна залишається повністю залежною, але й попросту - за імпорт. Це - не маючі українських аналогів ліки, які подорожчають ще більше, близько 30% харчів, більше половини одягу, що продається, нарешті - три чверті наявного палива, в тому числі і бензину. Про індексацію зарплатні та пенсій українці можуть навіть не мріяти, адже влада вже неодноразово заявляла: «Грошей немає!» І, схоже, не буде.


Поділитися: