Влада мріє посягнути на житло українців

26-03-2015

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства (Мінрегіон) вважає за необхідне посилити заходи для неплатників за житлово-комунальні послуги аж до вилучення житла.

Про це 18-го березня на брифінгу заявила начальник управління економіки систем життєзабезпечення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Наталія Хоцяновська.

Отже, пробна куля запущена. Нехай Вас не дивує «несуттєва» посада урядовця, який виступив з пропозицією. Ініціатива обов'язково буде підхоплена на самому верху. Тим більше, що анонсоване зростання вартості комунальних послуг лише посилить проблему: заборгованість населення за послуги ЖКГ буде тільки збільшуватися.

Цікаво, що в даному випадку українська влада не намагається винайти велосипед, а просто «реанімує» норму про примусову реалізацію житла неплатників послуг ЖКГ, прийняту ще за часів Віктора Януковича. Правда, тоді ця норма була лише «страшилкою», яка закликала психологічно впливати на злісних неплатників.

Зараз же ситуація зовсім інша. У країні економічна криза, інфляція і зростаюче безробіття. Чим платити, якщо немає грошей? Та ще й за такими тарифами ... Залишається лише накопичувати борги. І коли розмір заборгованості буде перевищувати 10 мінімальних зарплат - на підставі рішення суду виконавча служба отримає право примусово виставити квартиру неплатника на торги. На аукціоні помешкання продадуть за копійки, оскільки за ринковою вартістю нерухомість на аукціонах ніхто не купує, а на повторному аукціоні початкова ціна буде знижена.

В результаті неплатник послуг ЖКГ залишиться біля розбитого корита: грошей, які залишаться після сплати заборгованості не вистачить на аналогічне житло, а якщо це - однокімнатна квартира, то грошей може не вистачити навіть на кімнату у комуналці.

Ситуація аналогічна у європейській і демократичній Прибалтиці: там теж позбавляють житла за злісну несплату комунальних послуг, а людей, що залишають без житла (і практично без грошей) селять в соціальні «бомжатники», створені на базі колишніх гуртожитків. Так що «загрози» Наталії Хоцяновської - це не порожній звук. Хотіли як в ЄС - буде як у Прибалтиці, оскільки це теж ЄС ...

Що робити неплатникам в цій ситуації? Чи можна уникнути втрати житла? Можна. Відразу наголошу: за комунальні послуги по можливості треба платити, оскільки несплата створює проблеми не тільки владі, яка тільки й робить, що підвищує комунальні тарифи, а й простим людям (наприклад, працівникам комунальних підприємств, яким урізають або затримують зарплати). Однак цілком зрозуміло, що «критична» межа в 10 мінімальних зарплат буде перевищена у багатьох. Наприклад, нові тарифи на опалення будуть дуже цьому сприяти.

Отже, що ж робити? Перш за все, треба розуміти, що виставити житло неплатника на аукціон виконавча служба може тільки на підставі рішення суду про стягнення заборгованості. У даному випадку - з оплати послуг ЖКГ.

На сьогоднішній день мінімальна зарплата становить 1218 гривень, відповідно, 10 мінімальних зарплат - це 12 180 гривень. Уявімо, що Ви заборгували за опалення 12 500 гривень. «Тепловики» звернулися до суду. Суд виніс судовий наказ про стягнення з Вас цієї суми. Отримавши копію наказу на руки, слід негайно написати заяву про його скасування та подати в той суд, який його виніс. Необхідність скасування може бути вказана будь-яка (незгода із сумою заборгованості, ненадання послуг, неможливість заявити про застосування строків позовної давності і т. д.). Судовий наказ обов'язково буде скасований. Комунальники будуть змушені звертатися до суду вже в загальному порядку - з позовною заявою.

Отже, тепер вони подали позов і вимагають стягнути з Вас заборгованість в сумі 12500 гривень. Ваші дії? Якщо ви ВЗАГАЛІ не платили кілька останніх років, то в суді потрібно заявити про застосування строків позовної давності. Суд зобов'яже Вас сплатити заборгованість тільки за останні 3 роки. Зрозуміло, ця сума буде меншою «критичних» 12180 гривень, і тому Вашому помешканню нічого не загрожує.

Якщо ж суму у 12 500 гривень оскаржити неможливо (були періодичні платежі), то бажано ще ДО початку розгляду судом справи по суті (одна зі стадій цивільного процесу) оплатити хоча б частину заборгованості, щоб залишена сума була ОБОВ'ЯЗКОВО менше «критичних» 12180 гривень. Хоча б на 1 гривню. Або навіть на 1 копійку, якщо це так принципово ... Квитанцію про оплату слід обов'язково надати суду.

У результаті суд зменшить суму до стягнення. Що нам і потрібно. Тепер у державного виконавця не буде НІЯКИХ підстав для позбавлення Вас житла через борги з комунальних послуг.

Далі. Якщо Ви знову не будете платити, то незабаром комунальники знову подадуть до суду. Діяти доведеться за такою ж схемою: скасовувати судовий наказ і частково сплачувати заборгованість, щоб вона не перевищувала «критичну» суму в 10 мінімальних зарплат. Якщо судовий наказ по якійсь причині не буде скасований, то, частково погасивши заборгованість, принесіть квитанцію вже судовому виконавцю. Він буде змушений зменшити загальний розмір заборгованості.

Навіщо тоді скасовувати судовий наказ? Для того, щоб затягнути час (пройде мінімум 3-4 місяці, поки комунальники підготують позов і подадуть до суду), за який можна буде знайти гроші на часткове погашення заборгованості.

Цю схему можна буде повторювати до того часу, поки влада не знизить «критичний» розмір заборгованості. Тоді «частково погасити» доведеться значно більше. Слід також враховувати і те, що державний виконавець, який не «дотягнувся» до Вашої квартири, буде «вибивати» гроші іншим способом - утримувати із зарплати, пенсії, описуючи і продаючи через комісійні магазини меблі та побутову техніку.

Тому платити за комунальні послуги треба і під час економічної кризи, і бурхливої ​​інфляції. Якщо є така можливість ...

 

Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції


Поділитися: