За борги ЖКГ можна розрахуватися помешканням

20-03-2015

Коли тільки почалися переговори про кредит від МВФ для України, нашому уряду було наполегливо рекомендовано зменшити заборгованість населення за комунальні послуги та почати боротьбу з неплатниками. А ми що? Ми думали недовго. Ми ж в Європу хочемо, тобто, й методи боротьби у нас будуть європейські. У Євросоюзі все вирішується просто: якщо є борг за послуги ЖКГ, то майно боржника арештовується та продається за борги. А найцікавіше те, що часто навіть без суду.

В Україні схема буде така: якщо власник житла не сплатив комунальні послуги протягом 30 днів, то він отримує попередження, якщо після цього платіж не надходить, майно арештовується. Для цього достатньо позову від ЖКГ. Якщо ж протягом 90 днів боржник не розрахується з боргом, то підприємство ЖКГ матиме право подати позов на стягнення заборгованості з боржника шляхом реалізації його майна. Або ж, що швидше за все й буде, передати борг колекторській компанії. Після продажу помешкання (та не варто сподіватися, що продаж здійснюватиметься за ринковою вартістю) частина коштів піде на сплату боргу, а частина буде повернута боржнику для купівлі нового житла.

Далі тільки веселіше. Тепер і проживання в помешканні неповнолітніх дітей не буде перешкодою тому, щоб боржника не залишили на вулиці. Планується спростити цю процедуру, дозволивши колекторській компанії в рахунок різниці між сплатою боргу та вартістю проданого помешкання самостійно придбати для боржника житло в будь-якій точці України. Але це один варіант. Цей варіант передбачає хоч якусь турботу про населення. А от навряд чи колекторську компанію буде хвилювати, де буде проживати боржник та його діти. Є другий варіант, не такий лояльний.

Передбачається, що якщо майно боржника конфісковане та повернуте колекторській компанії, то в угоді купівлі-продажу боржник взагалі не буде брати участь. Тобто, таким чином, опікунська рада тут безсила. Але зате вона візьме участь в іншому процесі. Адже якщо у батьків немає можливості забезпечити дитину житлом, то ... може бути видано рішення про позбавлення батьківських прав. Чи не пахне це підготовкою до ювенальної юстиції?

Правда, якщо борг менше 10000 грн., то ЖКГ не має права подавати позов. Але зростання цін на комунальні послуги змушує ворушитися волосся на голові. Адже власнику 3-кімнатної квартири, наприклад, для того, щоб зібрати такий борг, потрібно всього лише 3 місяці в опалювальний сезон. Голова йде обертом: масові скорочення, збільшення цін на продукти, просто якийсь скажений стрибок цін на комунальні послуги ... Середня зарплата українця близько 3500 грн. Скільки з цієї суми залишиться після сплати податків, добровільно-примусового збору коштів на АТО (якщо хто не знає, то бюджетники та держслужбовці, крім 1,5% податку, ще й з кожної з/п збирають «пожертви»), сплати комунальних послуг? Чи зможе середньостатистичний українець дозволити собі їсти? Напевно, це буде розкішшю ... Зате збулася блакитна мрія: ми впевненими кроками наближаємося до європейського рівня життя. Саме життя не покращилося, але от платити за ЖКГ або залишатися без житла ми зможемо саме як в ЄС.
 

Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції


Поділитися: