
Життя під кабалою МВФ: антинародні заходи в обмін на жалюгідні копійки
11-го березня МВФ буде приймати багато в чому доленосне для України рішення – надати чергову хаптурку у вигляді пари мільярдів доларів, яка відкладе повний колапс економіки, або не надати та його прискорити.
Міністр фінансів Яресько з цього приводу випромінювала величезний оптимізм, сподіваючись, що рішення буде прийнято, оскільки «уряд подав низку законів, необхідних для стабілізації економіки». І дійсно, уряд і парламент пожвавішали, і прийняли в кінці лютого – на початку березня низку нових «реформ» за рахунок народу. В першу чергу встановили «європейський» пенсійний вік (з незмінними українськими пенсіями, зрозуміло): для жінок його підвищили на 5 років, водночас збільшивши ще й на стільки ж і мінімальний стаж, необхідний для отримання пенсії. Але і це ще не все: вирішивши, що працювати і отримувати пенсію, мабуть, занадто добре - депутати ВР урізали на 15% пенсії працюючим пенсіонерам. Тобто людей змусять працювати більше, отримуючи все ті ж гроші. Суттєво зросли тарифи. Так, з 1-го квітня цього року населення повинне буде платити за газ у 3 рази більше (з 1,1 до 3,3 грн за м3), та й то - лише при споживанні 200 м3. У разі перевищення цієї норми тариф збільшується вдвічі. Крім цього, ціну на електроенергію підвищили на 40% вже з березня. За найскромнішими підрахунками, під час опалювального сезону за опалення однокімнатної квартири доведеться платити 1000 - 1500 грн. Ось таке воно «європейське життя» для людей, які отримують 1200-1500 грн. пенсії.
Якщо в Євросоюзі витрати на ЖКГ звичайно не перевищують 10-15% від середнього рівня прибутків, то в Україні у мільйонів людей «комуналка» буде з'їдати біля половини прибутків. При цьому зростуть, звісно, ціни на харчі (зокрема, хліб незабаром буде 10 грн.), транспорт і т.д. Взагалі, все для людей, яким стає все «веселіше» з кожним днем.
Уряд розповідає, що такі заходи виправдані, оскільки «транш» дозволить стабілізувати курс гривні. Чи це так? Проект меморандуму МВФ визначає, що кошти повинні витратитися на сплату зовнішніх боргів і потреби основних енергетичних монополій - «Нафтогазу» і «Енергоатому».
Виходить, велика частина з виділених грошей відразу піде в рахунок сплати попередніх боргів, а відсотки і надалі «капатимуть», збільшуючи загальну суму боргу.
Фундаментальну причину загального економічного провалу, в який занурилася країна, це не ліквідує, адже промисловість та банківський сектор продовжують перебувати в стані колапсу. Зменшення експорту і дефіцит платіжного балансу від нестачі валюти нікуди не подінуться. Курс гривні поки ще якось утримується, але передумови до стабілізації відсутні, додатковий показник чого - різниця між офіційним і «ринковим» показниками.
«За підсумками минулого року платіжний баланс пішов у мінус на 13 млрд. 307 млн. дол. Це викликало нестачу валюти для балансування наших валютних витрат. Така ж динаміка за січень, якщо брати дані, опубліковані НБУ: за перший місяць цього року баланс - мінус 890 млн. дол. У нас негативні показники майже по всіх рахунках платіжного балансу. За підсумками січня баланс товарів - мінус 446 млн. дол. Отже, попит на валюту вищій за пропозицію, а коли це відбувається, і немає валютних надходжень, національна валюта девальвує. Вона і буде девальвувати», - вважає екс-міністр економіки України Віктор Суслов.
Взагалі, якщо МВФ щось і виділить, то це дозволить лише відкласти крах, а не уникнути його. Адже жити в борг постійно неможливо, тим більше розраховуватися за копійки погіршенням життя простих людей. Альтернативою цьому повинно бути «розкуркулення» олігархії, але з цим урядом цей шлях не уявляється можливим.
Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції