Зниження рейтингу на тлі кредиту від МВФ: чому так сталося?

01-04-2015

Минулого тижня стало відомо, що агентство «Moody's Investors Service» знизило довгостроковий рейтинг України до переддефолтного рівня. Подивимося, наскільки їхня заява обґрунтована.

У першій половині березня оптимізм в заявах урядовців базувався на підтвердженні чергового кредиту від МВФ: 17,5 млрд дол на 4 роки. Що потрібно тримати в голові, кажучи про новий кредит?

1. Він не скасував дефолт, а лише відстрочив його. Якби не рішення МВФ, то платити за боргами було б нічим вже на початку квітня.

2. Кредит отримано не за гарненькі очі. Сплатою за нього стане квітневий стрибок тарифів, а також те, що в новинах сором'язливо називають «скорочення дефіциту пенсійного фонду». Тобто пенсії будуть зменшуватися, а пенсійний вік – збільшуватися. Чому ж через 2 тижні після цього «Moody's» знижує рейтинг України?

Справа в тому, що, український уряд знімає одну проблему (необхідність негайного погашення минулих кредитів), однак натомість отримує іншу. З одного боку, підвищення тарифів (на воду та опалення вдруге за 6 місяців, на електроенергію – взагалі кратне) створює ризик кризи неплатежів. З іншого – примушує населення до болісного вибору між сплатою комуналки і придбанням їжі. Це, а також низка таких факторів:

Рекордний за останні 15 років рівень безробіття (понад 1,8 млн. чол.);

– Заморожування заробітних плат бюджетникам;

– Скорочення пенсій працюючим пенсіонерам;

– Підвищення пенсійного віку

створює ефект зачинення внутрішнього ринку: менше купують => вище безробіття => менше податкових відрахувань до бюджету => вище дефіцит бюджету => подальші спроби виконати бюджет силовими заходами і скороченням виплат.

Найкраще це відчувається на ринку палива. За даними Держстату, в січні 2015 через АЗС було продано 138,1 тис. тонн бензину, що на 34,1% менше, ніж у січні 2014 року. А нам відомо, що реалізація палива прямо корелює з бізнес-активністю.

Образно кажучи, МВФ взяв Україну за комір в останню мить перед падінням у прірву. Але витягнути назад він її не може.

Все вищеописане – не тільки мої твердження. Так, НБУ очікує падіння українського ВВП у 2015 році на 7,5% (і це при тому, що по підсумками 2014 він уже просів на аналогічну величину). Також на висновки «Moody's» могло вплинути різке (на 500 млрд грн за місяць) зростання державного боргу України. На 01.02.2014 він становив 1113,46 млрд грн, а на 01.03.2014 – вже 1613,55 млрд грн. Цей борг майже на 2/3 складається з зовнішніх запозичень, які залежать від курсу національної валюти (її падіння в лютому і забезпечило основний приріст боргу). Внутрішнім кредиторам Україна тепер (у доларах) має сплатити менше: $20 млрд (1 березня) проти $31 млрд (на 1 січня), однак не варто занадто цьому радіти, оскільки нестабільність курсу валюти буде утримувати внутрішніх кредиторів від подальшого кредитування уряду. А значить Україна залишається один на один з МВФ та його диктатом. Який, як бачимо, аж ніяк не віддаляє Україну від прірви, а лише тимчасово утримує від падіння в неї.

 

Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції


Поділитися: