
Зустріч по-рідному – чого хоче Сорос від України та Європи
До Києва навідався один з найуспішніших та скандальних американських мільярдерів - Джордж Сорос. Особистість, оповита сяйвом чуток, обтяжена суперечливою біографією і як приємний бонус - 20 мільярдами доларів (станом на 2012 рік).
Один з форвардів прямування американської soft power за кордоном та зокрема в країнах Східної Європи. Ворог британського фунта, не любить Росію, а журнал «The Economist» колись назвав його «найбільш інтригуючим інвестором у світі».
Справжньою метою візиту його може бути що завгодно - від бажання випити кави на Хрещатику та щирого бажання допомогти постмайданній Україні до суто прагматичних намірів відбити свої інвестиції та підзаробити. Кожен може вибрати варіант собі до душі.
Втім, можна спробувати висунути низку припущень, виходячи з відкритої інформації.
Джордж Сорос у Києві зустрівся з народними депутатами України Вікторією Сюмар, Ганною Гопко, Олексієм Рябчиним та Мустафою Найємом. Усі активісти та лідери Євромайдану. Мають досвід отримання західних грантів. Мінімум двоє - Найєм та Сюмар - як лідери руху «Стоп цензура» безпосередньо співпрацювали з фондом «Відродження» - одним з дітищ Сороса.
Зустріч відбувалася в готельному номері Сороса. Про що говорили - можна судити лише з офіційних звітів політиків у «Фейсбуці» та інтерв'ю ЗМІ.
Із звіту Анни Гопко на мій погляд ключовою є така теза. «Одне з ключових питань, які цікавлять Сороса, - судова реформа».
Можливо американського «філантропа» та мільярдера дійсно вкрай цікавить справедливість українського правосуддя.
Але з іншого боку не варто випускати з уваги наступні моменти. Саме Джордж Сорос за однією з версій був одним з головних лобістів навали варягів в український Кабмін. Його фонд «Відродження» займався фінансуванням підбору «рекрутів». Та й наприклад міністр економіки Абромавічус як мінімум рік навчався в університеті за рахунок фонду Сороса.
У парламент потрапило чимало активістів Євромайдану. Як мінімум деякі з них досить активно співпрацювали з фондами Сороса (зокрема з фондом «Відродження»). Тому цілком слушно говорити про певний вплив американського мільярдера на частину українських парламентарів. А крім молоді з Соросом пов'язують і Григорія Немирю.
У такому випадку маючи вплив на дві з трьох галузей влади в Україні, цілком можливо бажання американського мільярдера вплинути й на третю галузь - судову. Тим більше, що депутати, які тісно співпрацюють з фондом «Відродження», зокрема, Єгор Соболєв, вже заявляли про необхідність повної заміни всіх українських суддів (не сприйму це як захист українського «справедливого» суду)
Його візит за часом збігся з візитом місії МВФ і тому логічно багато хто вважає такий «збіг» спробою підштовхнути фонд до вирішення про надання допомоги Україні. Швидше за все гроші виділять, питання лише в тому, скільки.
Крім того візит, за словами Гопко, був приватним. Ось тільки наявність автомобілів охорони американського посольства в оточенні Сороса та його зустріч з українським президентом швидше натякають на офіційний характер візиту. Тому ймовірно вона була погоджена й з Вашингтоном. Не можна випустити з уваги заяву Абромавічуса з пропозицією віддати всі українські стратегічні підприємства під управління американської компанії. Ось можливий варіант комерційної зацікавленості Сороса. А намір змусити розщедритися ЄС - спроба перекласти витрати на Європу. Саме про це говорили його дві програмні статті. При цьому Сорос завжди відводив значну роль психології - і в інвестиціях, і в політиці. На тлі інформації про ослаблення євро, це вкрай схоже на спробу остаточно позбавити ЄС суб'єктності. Недарма наприклад низка президентів Європи - Хорватії, Литви - є в минулому активними користувачами американських грантів.
Ну й сюди ж - за часом візит Сороса збігся з активізацією бойових дій на Сході країни.